SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months. Save 97%.
SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months. Save 97%.

York-Adams League has 31 girls named to District 3 all-star volleyball teams

STEVE HEISER
717-505-5446/@ydsports
York Suburban's Eliana Rodgers crushes the ball past Sammy McQuaid of Susquehannock, Thursday, October 15, 2020.
John A. Pavoncello photo

York-Adams League girls' volleyball programs recently finished the District 3 playoffs with one champion, one runner-up and three other semifinalists.

Not surprisingly, when the Pennsylvania Volleyball Coaches Association District 3 all-star teams were released this week, the Y-A League was very well represented, with 31 local players recognized.

Suburban leads way in 3-A: That included seven players from York Suburban, which claimed the district 3-A crown.

The Y-A Division II champion Trojans placed two players on the district 3-A first team: junior outside hitter Eliana Rodgers and senior middle hitter Madison Perring. Also on that team was Spring Grove junior outside hitter Hailey Wolfe, who helped the Rockets to a share of the Y-A D-I crown and a district semifinal berth.

Rodgers had earlier been named the Y-A D-II Player of the Year, while Wolfe won the same honor in D-I. Rodgers will play NCAA Division I college volleyball for Sacred Heart in Fairfield, Connecticut.

Making the district 3-A second team from the Y-A League were Suburban senior setter Caitlin Springer, West York junior middle hitter Amaya Jones, Eastern York senior outside hitter Sarah Moore, Spring Grove senior middle hitter Angalyn Strouse and Spring Grove junior outside hitter Naveah Wolfe.

The local third-team members on the district 3-A list were Suburban senior outside hitter Mackenzie Corsa, Suburban junior middle hitter Zoe Haines, Suburban junior middle hitter Grace Hare, Suburban senior libero Peyton Lando and Spring Grove senior libero Fayln McGlynn. 

In all, 13 Y-A athletes earned district 3-A honors.

York Catholic leads Class 2-A honorees: Eleven Y-A players were selected for one of the district 2-A teams, including five first-team picks.

Three of the first-team selections were from Y-A D-III champion York Catholic: senior outside hitter Hope Leavy-Gaskins, senior middle hitter Shannon Toomey and senior libero Madline Walker. Leavy-Gaskins, a Shippensburg University recruit, was the Y-A D-III Player of the Year.

York Catholic finished second in the district 2-A playoffs.

Delone had two district 2-A first-team selections: senior libero Shalee Clabaugh and junior outside hitter Holly Neiderer.

Two more York Catholic players made the district 2-A second team: junior setter Lindsey Beck and junior defensive specialist Mia Citrone. 

Littlestown had two district 2-A second-team picks: junior middle hitter Mikayla Orwig and senior setter/outside hitter Hailey Riley.

Delone also had a pair of district 2-A second-team selections: junior setter Olivia Snyder and junior middle hitter Meredith Wilson

Delone and Littlestown were each district 2-A semifinalists.

Class 4-A honorees: In 4-A, seven Y-A athletes earned district honors, led by two first-team picks: South Western senior outside hitter Emma Filipovits and Dallastown senior outside hitter Sydney Ohl. 

Filipovits helped South Western to a share of the Y-A D-I crown.

Making the district 4-A second team were South Western senior setter Makayla Dyson, Central York junior middle hitter Teha Shaw and Central York junior setter Abbey Stiffler.

The third-team district 4-A local selections included Dallastown senior middle hitter Lexy Bloss and Central York senior libero Alexis Southivong.

— Reach Steve Heiser at sheiser@yorkdispatch.com. This story was updated with two additional picks that were not included in the original list provided by the Pennsylvania Volleyball Coaches Association.

PENNSYLVANIA VOLLEYBALL COACHES ASSOCIATION

DISTRICT 3 ALL-STAR TEAMS

Class 4-A

First Team

Jackie Baker, senior, libero, Palmyra.

Emma Bitner, senior, setter, Hempfield.

Allie Cummings, junior, libero, Hempfield.

Maddy Forry, junior, outside hitter, Exeter.

Emma Filipovits, senior, outside hitter, South Western.

Kara Lehman, senior, setter, Cumberland Valley,.

Kassidy Means, freshman, outside hitter, Wilson.

Lexi Niedrowski, senior, libero, Wilson.

Sydney Ohl, senior, outside hitter, Dallastown.

Izzy Reisinger, junior, outside hitter, Cumberland Valley.

Second Team

Makayla Dyson, senior, setter, South Western.

Sophia Johnson, senior, middle hitter, Waynesboro.

Kallee Locker, junior, opposite, Elizabethtown.

Jordan Schucker, senior, setter, Penn Manor.

Teha Shaw, junior, middle hitter, Central York.

Sydney Stewart, junior, outside hitter, Elizabethtown.

Abbey Stiffler, junior, setter, Central York.

Natalie Uibel, senior, outside hitter, Cedar Cliff.

Grace Vaughn, senior, middle hitter, Waynesboro.

Ashley Weaver, senior, outside hitter, Hempfield.

Third Team

Lexy Bloss, senior, middle hitter, Dallastown.

Anna Coulter, junior, middle hitter, Hershey.

Emily James, senior, middle hitter, Hempfield.

Kalista McPoyle, senior, setter/opposite, Central Dauphin.

Rachael Meyers, junior middle hitter, Chambersburg.

Saniya Odom, junior, middle hitter, Exeter.

Jania Robinson, senior, setter, Cumberland Valley.

Alexis Southivong, senior, libero, Central York.

Robyn Stepler, senior, setter, Chambersburg.

Kendall Wales, senior, outside hitter, Ephrata.

Class 3-A

First Team

Kate Barbon, junior, setter, Berks Catholic.

Allie King, senior, libero, Garden Spot.

Alyssa Green, junior, setter, Twin Valley.

Sarah Leininger, senior, middle hitter, Fleetwood.

Emma Lessick, junior, outside hitter, Twin Valley.

Logan Martin, senior, middle hitter, Garden Spot.

Elyse Mundorff, senior, outside hitter, Garden Spot.

Madison Perring, senior, middle hitter, York Suburban.

Eliana Rodgers, junior, outside hitter, York Suburban.

Hailey Wolfe. junior, outside hitter, Spring Grove.

Second Team

Ella Deck, junior, setter, Lancaster Catholic.

Rachel Grayek, senior, setter, Fleetwood.

Isabel Hoin, senior, outside hitter, Lancaster Catholic.

Amaya Jones, junior, middle hitter, West York.

Sarah Moore, senior, outside hitter, Eastern York.

Abby O’Neill, senior, setter, Garden Spot.

Caitlin Springer, senior, setter, York Suburban.

Angalyn Strouse, senior, middle hitter, Spring Grove.

Sophia Wentz, senior, middle hitter, Lancaster Catholic.

Naveah Wolfe, junior, outside hitter, Spring Grove.

Third Team

Mackenzie Corsa, senior, outside hitter, York Suburban.

Lydia Davis, senior, outside hitter, Octorara.

Julia Fisher, sophomore, middle hitter, Lancaster Catholic.

Zoe Haines, junior, middle hitter, York Suburban.

Grace Hare, junior, middle hitter, York Suburban.

Madison Knier, sophomore, middle hitter, Manheim Central.

Peyton Lando, senior, libero, York Suburban.

Fayln McGlynn, senior, libero, Spring Grove.

Sara Moyer, junior, middle hitter, Brandywine.

Sydney Wessner, senior, libero, Fleetwood.

Class 2-A 

First Team

Gracie Britten, senior, middle hitter, Trinity.

Shalee Clabaugh, senior, libero, Delone Catholic.

Emily Kowalksi, senior, outside hitter, Wyomissing.

Hope Leavy-Gaskins, senior, outside hitter, York Catholic.

Jenna Minnick, junior, setter, Trinity.

Holly Neiderer, junior, outside hitter, Delone Catholic

Shannon Toomey, senior, middle hitter, York Catholic.

Lauren Trumpy, junior, middle hitter, Trinity.

Madeline Walker, senior, libero, York Catholic.

Ryne Whiteman, junior, libero, Trinity.

Second Team

Lindsey Beck, junior, setter, York Catholic.

Mia Citrone, junior, defensive specialist, York Catholic.

Kendall Myers, senior, outside hitter, Trinity.

Mikayla Orwig, junior, middle hitter, Littlestown

Hailey Riley, senior, setter/outside hitter, Littlestown.

Heather Seubert, junior, defensive specialist, Trinity.

Emily Shirk, junior, outside hitter, Wyomissing.

Olivia Snyder, junior, setter, Delone Catholic.

Meredith Wilson, junior, middle hitter, Delone Catholic.

Class 1-A

First Team

Kami Mummau, senior, outside hitter/defensive specialist, Mount Calvary Christian.

Caitlyn Lielbriedis, senior, outside hitter, Veritas Academy.

Alivia Rutt, freshman, setter, Mount Calvary Christian.

Moriah Kreiser, senior, libero, Lititz Christian.

Kara Locker, senior, outside hitter/defensive specialist, Mount Calvary Christian.

Evie Cadwalader, senior, middle hitter, Lititz Christian.

Sierra Troutman, senior, setter, Millersburg.