Tuesday's sports scoreboard: It's a monster day of high school action

STEVE HEISER
717-505-5446/@ydsports
Dover's Emily Moyer is seen here in girls' tennis action from earlier this season. The Eagles are at Central York on Tuesday. That's just part of a monster day of York-Adams prep action.

Following is the York-Adams sports schedule for events of Tuesday, Sept. 7. It's a monster day of high school action. Scores will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS’ SOCCER

Northeastern 2, Dallastown 1, F

Central York 9, Dover 0, F

Susquehannock 2, York Suburban 0, F

Kennard-Dale 3, Eastern York 1, F

Hanover 1, York Catholic 0, F

Littlestown 9, Milton Hershey 0, F

Lancaster County Christian 7, Christian School Of York 3, F

Fairfield 3, Delone Catholic 1, F

Spring Grove 1, Red Lion 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ SOCCER

Red Lion 3, Spring Grove 2, F

Dallastown 3, Northeastern 0, F

South Western 12, York High 0, F

Fairfield 4, Delone Catholic 3, F

Gettysburg 2, West York 0, F

York Catholic 10, Hanover 1, F

Eastern York 3, Kennard-Dale 0, F

Susquehannock 5, York Suburban 0, F

New Covenant 5, Christian School of York 0, F

Bermudian Springs 4, Biglerville 0, F

Central York 6, Dover 1

HIGH SCHOOL GIRLS’ VOLLEYBALL

Mechanicsburg 3, Northeastern 0, F

Littlestown 3, Bermudian Springs 0, F

Central York 3, Red Lion 0, F

York Suburban 3, New Oxford 0, F

South Western 3, Dallastown 0, F

Eastern York 3, Susquehannock 2, F

York Catholic 3, Delone Catholic 0, F

West York 3, Gettysburg 2, F

Dayspring Christian 3, Christian School of York 0, F

York High 3, Kennard-Dale 1, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ TENNIS

Red Lion 5, Northeastern 0, F

Central York 5, Dover 0, F

Bermudian Springs 4, Littlestown 1, F

Dallastown 4, South Western 1, F

Gettysburg 5, Hanover 0, F

Delone Catholic 3, York Catholic 2, F

Susquehannock 5, Biglerville 0, F

Kennard-Dale 3, West York 2, F

New Oxford 5, York Suburban 0, F

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At Spring Grove: Boys: 1. Gettysburg, 4-0. 2. York Catholic, 3-1. 3. New Oxford, 2-2. 4. Spring Grove, 1-3. 5. Biglerville, 0-4. Girls: 1. Gettysburg, 4-0. 2. York Catholic, 3-1. 3. New Oxford, 2-2. 4. Spring Grove, 0-3. 4. Biglerville, 0-3. Individual winners: Boys: Matthew Nawn (H). Girls: Winter Oaster (G).

At Susquehannock: Boys: 1. Susquehannock, 4-0. 2. Central York, 3-1. 3. Fairfield, 2-2. 4. Littlestown, 1-3. 5. York Tech, 0-4. Girls: 1. Central York, 4-0. 2. Susquehannock, 3-1. 3. Fairfield, 0-2. 3. York Tech, 0-2. 3. Littlestown, 0-2. Individual winners: Boys: Matt O'Brien (S). Girls: Nicole Dauberman (S).

At Delone: Boys: 1. York Suburban, 2-0. 2. Delone Catholic, 1-1. 3. Bermudian Springs, 0-2. Girls: 1. York Suburban, 2-0. 2. Delone Catholic, 1-1. 3. Bermudian Springs, 0-2. Individual winners: Boys: Shea Walsh (YS). Girls: Sarah Stark (YS).

At West York: Boys: 1. South Western, 4-0. 2. Dallastown, 3-1. 3. Northeastern, 2-2. 4. West York, 1-3. 5. Dover, 0-4. Girls: 1. Dallastown, 4-0. 2. Northeastern, 3-1. 3. South Western, 2-2. 4. West York, 1-3. 5. Dover, 0-4. Individual winners: Boys: Cole Perry (NE). Girls: Kailey Granger (D).

At Kennard-Dale: Boys: Kennard-Dale, 2-0. Red Lion, 1-1. Eastern York, 0-2. Girls: Red Lion, 2-0, Kennard-Dale, 1-1. Eastern York, 0-2.

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Dallastown 6, South Western 0, F

Littlestown 4, Fairfield 0, F

York Suburban 3, Northeastern 0, F

Red Lion 2, New Oxford 1, F

Gettysburg 4, Hanover 0, F

Eastern York 3, Delone Catholic 1, F

Biglerville 2, Kennard-Dale 1, F

Susquehannock 8, Spring Grove 1, F

Central York 9, Dover 0, F

ATLANTIC LEAGUE BASEBALL

York 13, Lancaster 6, F