LINKEDINCOMMENTMORE

Following is the York-Adams sports schedule for events of Tuesday, Oct. 1. Scores will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS’ SOCCER

Red Lion 1, York Suburban 0, F

Dayspring Christian 7, Christian School of York 1, F

Northeastern 3, New Oxford 1, F

Delone Catholic 4, Littlestown 3, F

Bermudian Springs 5, York High 3, F

West York 2, Gettysburg 1, F

Susquehannock 4, Eastern York 0, F

Fairfield 3, Hanover 1, F

Central York 0, South Western 0, F-2OT

Biglerville 6, York Catholic 2, F

Dover 4, Kennard-Dale 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ SOCCER

Dallastown 5, Spring Grove 0, F

Central York 8, South Western 0, F

Gettysburg 9, West York 0, F

Biglerville 4, York Catholic 0, F

Littlestown 5, Delone Catholic 4, F

Bermudian Springs wins by forfeit over York High

Northeastern 7, New Oxford 1, F

Fairfield 13, Hanover 0, F

Susquehannock 7, Eastern York 0, F

Red Lion 2, York Suburban 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ VOLLEYBALL

Delone Catholic 3, Bermudian Springs 0, F

York Catholic 3, Hanover 0, F

Spring Grove 3, Red Lion 0, F

Susquehannock 3, York High 0, F

Littlestown 3, York Tech 0, F

South Western 3, Northeastern 0, F

Central York 3, Dallastown 1, F

Eastern York 3, Gettysburg 1, F

West York 3, New Oxford 0, F

York Suburban 3, Kennard-Dale 0, F

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At Northeastern: Boys: 1. York Suburban, 3-0. 2. Gettysburg, 2-1. 3. Northeastern, 1-2. 4. Susquehannock, 0-3. Girls: 1. Northeastern, 3-0. 2. Gettysburg, 2-1. 3. York Suburban, 1-2. 4. Susquehannock, 0-3. Boys' winner: York Suburban's Cole Adams, 16:30. Girls' winner: Northeastern's Bella Treglia, 20:43.

At Reservoir Hill: Boys: 1. Central York, 4-0. 2. West York, 3-1. 3. Spring Grove, 2-2. 4. Eastern York, 1-3. 5. Delone Catholic, 0-4. Girls: 1. West York, 4-0. 2. Delone Catholic, 3-1. 3. Central York, 2-2. 4. Spring Grove, 1-3. 5. Eastern York, 0-4. Boys' winner: Central York's Brandon Baxter, 17:59. Girls' winner: Central York's Olivia Gemma, 23:01.

At New Oxford: Boys: 1. South Western, 3-0. 2. New Oxford, 2-1. 3. Bermudian Springs, 1-2. 4. York Tech, 0-3. Girls: No matches. None of the teams had enough runners. Boys' winner: South Western's Shernel Singh, 17:10. Girls' winner: South Western's Paige Watson, 21:47.

At Biglerville: Boys: 1. Kennard-Dale, 3-0. 2. Dover, 2-1. 3. Littlestown, 1-2. 4. Biglerville, 0-3. Girls: 1. Dover, 3-0. 2. Littlestown, 2-1. 3. Kennard-Dale, 1-2. 4. Biglerville, 0-3. Boys' winner: Kennard-Dale's Colin Wolf, 18:22. Girls' winner: Dover's Summer Hogan, 20:38.

At York Catholic: Boys: 1. Dallastown, 3-0. 2. Red Lion, 2-1. 3. Fairfield, 1-2. 4. York Catholic, 0-3. Girls: 1. Dallastown, 3-0. 2. Red Lion, 2-1. 3. York Catholic, 1-2. 4. Fairfield, 0-3. Boys' winner: York Catholic's Joe Rizzuto, 18:10. Girls' winner: Red Lion's Gwen Lloyd, 20:17.

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Red Lion 4, Central York 2, F

Dover 3, York Tech 0, F

Biglerville 2, Shippensburg 1, F

HIGH SCHOOL GOLF

District 3 Team Championships

At Briarwood East Golf Club

Class 3-A: 1. Cumberland Valley (305). 2. Central York (307). 3. Manheim Twp. (313). 4. Berks Catholic (333)

Class 2-A: 1. Lancaster Mennonite (318). 2. Wyomissing (337). 3. .York Catholic (358). 4. Trinity (361). 5. Dayspring Christian (369). 6. Millersburg (373).

HIGH SCHOOL GIRLS TENNIS

Gettysburg 4, York Catholic 1, F

LINKEDINCOMMENTMORE