LINKEDINCOMMENTMORE

It's time to determine to best soccer programs in the York-Adams League.

The league tournaments for both the boys and the girls start with quarterfinal doubleheaders on Tuesday evening. All of the girls' games will start at 5:30 p.m., followed by the boys' games at approximately 7:30 p.m.

The Susquehannock boys and Central York girls will attempt to defend their 2017 championships.

Boys' tournament: The Warrior boys (15-2-1 overall), who shared the Division II title with West York at 10-1-1, open up their title defense with a meeting vs. D-III champion Biglerville (15-2-1 overall, 13-1 in D-III) at Northeastern. It is a rematch of last year's title match.

The other quarterfinal boys' match-ups are:

►D-I champion Red Lion (11-3-1 overall, 10-1-1 in D-I) vs. D-II No. 3 seed Gettysburg (7-5-2 overall, 7-4-1 in D-II) at Dallastown.

►D-I runner-up South Western (10-2-4, overall, 6-2-4 in D-I) vs. D-III runner-up York Catholic (13-4-0 overall, 12-2-0 in D-III) at Red Lion.

►D-II No. 1 seed West York (13-3-1 overall, 10-1-1 in D-II) vs. D-I No. 3 seed Northeastern (10-6-2 overall, 7-4-1 in D-I) at Bermudian Springs. 

In Thursday's boys' semifinals, the Red Lion-Gettysburg winner battles the Biglerville-Susquehannock winner, while the other semifinal pits the South Western-York Catholic winner vs. the West York-Northeastern winner.

Girls' tournament: The defending champion Central York girls (11-4-1 overall) tied for second in D-I with Dallastown (12-4-1 overall) at 9-3, a game behind D-I champion Red Lion (12-5-0 overall, 10-2-0 in D-I).

The quarterfinal girls' pairings are:

Red Lion vs. D-II No. 3 seed Gettysburg (10-6-0 overall, 8-4-0 in D-II) at Dallastown.

D-III champ Fairfield (17-0-0 overall, 14-0-0 in D-III) vs. D-II runner-up York Suburban (11-4-2 overall, 8-2-2 in D-II) at Bermudian Springs.

Central York vs. D-III runner-up Littlestown (14-4-0 overall, 11-3-0 in D-III) at Red Lion.

D-II champion Susquehannock (10-4-1- overall, 10-1-1 in D-II) vs. Dallastown at Northeastern.

In the semifinals on Thursday, the Red Lion-Gettysburg winner will take on the Fairfield-Suburban winner, while the Central-Littlestown winner will battle the Susquehannock-Dallastown winner.

Both soccer title games are set for Saturday.

OTHER

PREP NOTES:

Field hockey playoffs start Tuesday: The pairings have been set for this weekend’s York-Adams League Field Hockey Tournament.

Eight teams have made the field, with action starting Tuesday with quarterfinal doubleheaders at Dover and Eastern York.

The four division champions all automatically earned playoff berths, as did the second-place team from Division I. The other three teams were selected based on District 3 power ratings.

D-I champion Central York (13-5 overall, 12-1 in D-I) is the No. 1 seed, followed in order by: D-II co-champion South Western (13-5 overall, 10-3 in D-II), D-III champion Bermudian Springs (17-0-1 overall, 13-0 in D-III) D-IV champion Littlestown (13-4-1 overall, 10-3 in D-III), D-I runner-up Dallastown (12-6 overall, 10-3 in D-I), D-II co-champion New Oxford (12-5-1 overall, 10-3 in D-II), D-I third-place finisher Red Lion (11-7 overall, 9-4 in D-I) and D-III runner-up Eastern York (12-5 overall, 9-4 in D-III).

The quarterfinal pairings on Tuesday are as follows:

Central York vs. Eastern York at Dover, 5:30 p.m.

Littlestown vs. Dallastown at Eastern York, 7 p.m.

South Western vs. Red Lion at Eastern York, 5:30 p.m.

Bermudian Springs vs. New Oxford at Dover, 7 p.m.

The semifinals Thursday at Bermudian Springs will pit the Central-Eastern winner vs. the Littlestown-Dallastown winner at 7 p.m. and the South Western-Red Lion winner vs. the Bermudian-New Oxford winner at 5:30 p.m.

The championship match is slated for 1 p.m. Saturday at Susquehannock.

New Oxford will attempt to defend its league playoff title.

League cross country meet set: The York-Adams League Cross Country Championships are set for Tuesday at Gettysburg

Last year's individual champions (York Suburban's Bryce Ohl and Eastern York's Maddie McLain) have graduated.

The 2017 runner-up finishers, however, are both back — Suburban's Jarrett Raudensky and Dallastown's Emily Schuler.

The Suburban boys and Dallastown girls claimed the team titles in 2017 and are likely considered the favorites again in 2018. The Suburban boys won the D-II crown this season, while the Dallastown girls captured the D-I championship.

Neudecker takes second in District 3 Class 2-A: Delone Catholic's Ellie Neudecker was the only Y-A girls' tennis player to earn a District 3 singles medal over this weekend in Hershey, taking second place in Class 2-A.

She also earned a state berth.

Neudecker lost to Alex Jadic of Wyomissing in the title match, 6-1, 6-0.

Neudecker won three matches en route to the final, beating Eastern York's Evelyn Whiteside in the first round, 6-2, 3-6, 6-3; MacKenzie Reese of Wyomissing in the quarterfinals, 6-4, 6-4; and Vittoria D'Addesi of Wyomissing in the semfinals, 6-3, 6-3.

Reach Steve Heiser at sheiser@yorkdispatch.com.

LINKEDINCOMMENTMORE