LINKEDINCOMMENTMORE

Following is Tuesday's schedule of York-Adams sports events. Scores will be posted as they become available:

HIGH SCHOOL BOYS’ SOCCER

York Catholic 3, Bermudian Springs 1, F

Eastern York 4, York Suburban 0, F

Littlestown 3, James Buchanan 2, F

Dallastown 4, Spring Grove 2, F

Red Lion 1, South Western 0, F

Biglerville 11, Delone Catholic 0, F

Northeastern 3, New Oxford 1, F

Kennard-Dale 5, Dover 2, F

Hanover 7, Fairfield 6, F-2OT

HIGH SCHOOL GIRLS’ SOCCER

York Catholic 5, Bermudian Springs 0, F

Susquehannock 2, West York 1, F

Northeastern 3, New Oxford 0, F

Delone Catholic 1, Biglerville 0, F

Fairfield 15, Hanover 0, F

Dover 3, Kennard-Dale 0, F

South Western 1, Red Lion 0, F

York Suburban 4, Eastern York 0, F

Dallastown at Spring Grove, 4 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ VOLLEYBALL

Susquehannock 3, Eastern York 0, F

West York 3, Gettysburg 0, F

Littlestown 3, York Tech 0, F

Delone Catholic 3, Bermudian Springs 0, F

York Catholic 3, Fairfield 0, F

Dover 3, New Oxford 1, F

Dallastown 3, Spring Grove 1, F

York Suburban 3, Northeastern 0, F

Kennard-Dale 3, York High 0, F

South Western 3, Red Lion 0, F

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At York Suburban: Boys: 1. York Suburban, 3-0. 2. Dover, 2-1. 3. York Tech, 1-2. 4. Littlestown, 0-3. Boys' winner: York Suburban's Jarrett Raudensky, 17:49. Girls: 1. York Suburban, 3-0. 2. Dover, 2-1. 3. Littlestown and York Tech tied (neither had enough runners. Girls' winner: York Suburban's Courtney Ohl, 21:12.

At Red Lion: Boys: 1. New Oxford, 3-0. 2. Red Lion, 2-1. 3. Delone Catholic, 1-2. 4. Kennard-Dale, 0-4. Boys' winner: Delone Catholic's Adler Brininger, 18:13. Girls: 1. Red Lion, 3-0. 2. Delone Catholic, 2-1. 3. New Oxford, 1-2. 4. Kennard-Dale, 0-3. Girls' winner: Delone Catholic's Leanne Sneeringer 20:36.

At York Catholic: Boys: 1. Spring Grove, 3-0. 2. Northeastern, 2-1. 3. York Catholic, 1-2. 4. Bermudian Springs, 0-3. Boys' winner: Northeastern's Noah Hake, 17:49. Girls: 1. York Catholic, 3-0. 2. Northeastern, 2-1. 3. Bermudian Springs, 1-2. 4. Spring Grove, 0-3. Girls' winner: Northeastern's Margaret Carroll, 20:43.

At Susquehannock: Boys: 1. Central York, 3-0. 2. Gettysburg, 2-1. 3. Susquehannock, 1-2. 3. Fairfield, 0-3. Boys' winner: Central York's Timmy Buzynski, 17:37. Girls: 1. Central York, 3-0. 2. Gettysburg, 2-1. 3. Fairfield, 1-2. 4. Susquehannock, 0-3. Girls' winner: Central York's Kendall Smith, 21:01.

West York, Eastern York, Dallastown, South Western at Biglerville, 4:30 p.m.

Gettysburg, Fairfield, Central York at Susquehannock, 4:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ TENNIS

Carlisle 3, New Oxford 2, F

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

New Oxford 7, Dover 0, F

COLLEGE WOMEN'S SOCCER

Penn State Harrisburg 1, York 0, F-2OT

COLLEGE WOMEN’S VOLLEYBALL

York 3, Lancaster Bible College 1, F

 

LINKEDINCOMMENTMORE