LINKEDINCOMMENTMORE

Following is Tuesday's York-Adams sports schedule. Scores will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Eastern York 2, York Suburban 1, F-OT

Red Lion 1, New Oxford 1, F

Susquehannock 8, Northeastern 0, F

Central York 4, Spring Grove 1, F

Bermudian Springs 12, Kennard-Dale 0, F

Biglerville 1, Delone Catholic 0, F

West York 1, Dover 1, F

Hanover at Fairfield, 4:15 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ VOLLEYBALL

West York 3, York High 0, F

Littlestown 3, Fairfield 0, F

Central York 3, New Oxford 0, F

York Catholic 3, Hanover 0, F

Greencastle 3, Bermudian Springs 0, F

South Western 3, Spring Grove 0, F

Susquehannock 3, Gettysburg 2, F

Eastern York 3, Northeastern 0, F

York Suburban 3, Kennard-Dale 0, F

Dover 3, Red Lion 1, F

Delone Catholic 3, York Tech 0, F

HIGH SCHOOL BOYS’ SOCCER

New Oxford 2, Spring Grove 1, F

Dallastown 2, Warwick 2, F

Susquehannock 4, Gettysburg 0, F

West York 3, Eastern York 1, F

Central York 3, South Western 0, F

Littlestown 5, Delone Catholic 0, F

Northeastern 2, Red Lion 0, F

Hanover 3, York Catholic 2, F

York Suburban 2, Kennard-Dale 1, F

Biglerville at Fairfield, 7 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ SOCCER

Spring Grove 7, New Oxford 1, F

Dallastown 1, Mechanicsburg 1, F

Northeastern 3, Red Lion 0, F

Kennard-Dale 2, York Suburban 0, F

Gettysburg 3, Susquehannock 2, F

Delone Catholic 2, Littlestown 1, F

York Catholic 9, Hanover 0, F

Fairfield 8, Biglerville 0, F

Central York at South Western, 4 p.m.

Eastern York at West York, 4 p.m.

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At Susquehannock: Girls: 1. Dallastown, 4-0. 2. New Oxford, 3-1. 3. Bermudian Springs, 2-2. 4. York Tech and Susquehannock, both 0-3. Girls' winner: Dallastown's Emily Schuler, 20:26. Boys: 1. Dallastown, 4-0. 2. New Oxford, 3-1. 3. Susquehannock 2-2. 4. Bermudian Springs, 1-3. 5. York Tech, 0-4. Boys' winner: Dallastown's Bryce Gable, 17:54.

At Codorus State Park: Girls: 1. York Suburban, 4-0. 2. Central York, 3-1. 3. Delone Catholic, 2-2. 4. Northeastern, 1-3. 5. Eastern York, 0-4. Girls' winner: Eastern York's Maddie McLain, 19:35. Boys: 1. York Suburban, 4-0. 2. Central York, 3-1. 3. Northeastern, 2-2. 4. Delone Catholic, 1-3. 5. Eastern York, 0-4. Boys' winner: York Suburban's Jarrett Raudensky, 17:15.

At Gettysburg: Girls: 1. York Catholic, 3-0. 2. South Western, 2-1. 3. Gettysburg, 1-2. 4. Kennard-Dale, 0-3. Girls' winner: York Catholic's Katie MacDougal, 20:55.

Spring Grove, Fairfield, Dover at West York (Reservoir Hill Park), 4:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ TENNIS

New Oxford 3, Donegal 2, F

Delone Catholic 5, Spring Grove 0, F

Dover 3, Gettysburg 2, F

 

LINKEDINCOMMENTMORE