LINKEDINCOMMENTMORE

Following is Tuesday's schedule of York-Adams sports events. Results will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS' SOCCER

York Catholic 3, Bermudian Springs 1, F

New Oxford 6, Northeastern 1, F

Red Lion 2, South Western 0, F

Dallastown 3, Spring Grove 0, F

Susquehannock 4, West York 0, F

Biglerville 3, Delone Catholic 0, F

Fairfield 3, Hanover 0, F

Dover 3, Kennard-Dale 2, F-OT

Eastern York 0, York Suburban 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS' SOCCER

Dallastown 2, Spring Grove 0, F

Susquehannock 4, West York 1, F

Harrisburg Christian 6, Christian School of York 3, F

York Catholic 9, Bermudian Springs 1, F

Biglerville 1, Delone Catholic 0, F

Northeastern 5, New Oxford 2, F

Red Lion 3, South Western 1, F

Dover 4, Kennard-Dale 2, F

Fairfield 16, Hanover 0, F

York Suburban 1, Eastern York 1, F

HIGH SCHOOL GIRLS' VOLLEYBALL

Littlestown 3, York Tech 0, F

West York 3, Gettysburg 0, F

Dallastown 3, Spring Grove 0, F

Susquehannock 3, Eastern York 0, F

Delone Catholic 3, Bermudian Springs 0, F

Dover 3, New Oxford 0, F

Kennard-Dale 3, York High 0, F

Red Lion 3, South Western 2, F

York Catholic 3, Fairfield 0, F

York Suburban 3, Northeastern 0, F

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At Codorus State Park — Boys' team results: 1. Spring Grove (4-0). 2. South Western (3-1). 3. Delone Catholic (2-2). 4. Susquehannock (1-3). 5. Littlestown (0-4). Girls' team results: 1. South Western (4-0). 2. Delone Catholic (3-1). 3. Spring Grove (2-2). 4. Susquehannock (1-3). 5. Littlestown (0-4). Boys' individual winner: Jordan Maldonado, Spring Grove, 17:38. Girls' individual winner: Leanne Sneeringer, Delone Catholic, 21:04.

At Bermudian Springs — Boys' team results: 1. Central York (4-0). 2. Bermudian Springs (3-1). 3. Kennard-Dale (2-2). 4. Dover (1-3). 5. Biglerville (0-4). Girls' team results: 1. Central York (4-0). 2. Dover (3-1). 3. Kennard-Dale (2-2). 4. Bermudian Springs (1-3). 5. Biglerville (0-3). Boys' individual winner: Chad Long, Bermudian Springs, 16:49. Girls' individual winner: Bridget Palm, Central York, 21:19.

At Sam Lewis Park — Boys' team results: 1. New Oxford (2-0). 2. Eastern York (1-1). 3. Fairfield (0-2). Girls' team results: 1. Eastern York (2-0). 2. New Oxford (1-1). 3. Fairfield (0-2). Boys' individual winner: Zach Falk, Eastern York, 18:29. Girls' individual winner: Maddie McLain, Eastern York, 19:35.

At Gettysburg — Boys' team results: 1. Northeastern (4-0). 2. Gettysburg (3-1). 3. Red Lion (2-2). 4. West York (1-3). 5. York Tech (0-4). Girls' team results: 1. Red Lion (4-0). 2. Northeastern (3-1). 3. West York (2-2). 4. Gettysburg (1-3). 5. York Tech (0-4). Boys' individual winner: Ben Kelly, Northeastern, 17:41. Girls' individual winner: Kiersten Lloyd, 19:52.

HIGH SCHOOL GIRLS' TENNIS

York Suburban 5, Red Lion 0, F

Bermudian Springs 3, Kennard-Dale 2, F

New Oxford 5, Dover 0, F

Delone Catholic 5, Gettysburg 0, F

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Hanover 3, Delone Catholic 1, F

HIGH SCHOOL GOLF

District 3 Team Golf Championship at Briarwood. Central York wins District 3-AAA golf title, 13 shots ahead of runner-up Manheim Township (300-313). Lancaster Catholic takes District 3-AA crown, 24 shots ahead of second-place York Catholic (302-326).


LINKEDINCOMMENTMORE