Tuesday's local sports scoreboard: Live updates

STEVE HEISER
717-505-5446/@ydsports
Dallastown vs Central York during girls' soccer action at Dallastown Area High School in York Township, Thursday, Sept. 23, 2021. Dallastown would win the game 2-1. Dawn J. Sagert photo

Following is the York-Adams sports schedule for Tuesday, Oct. 12. Scores will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS’ SOCCER

Dallastown 2, Conestoga Valley 1, F

Central York 2, Red Lion 0, F

South Western 5, Dover 1, F

York Catholic 2, Bermudian Springs 0, F

Delone Catholic 2, Hanover 2, F

New Oxford 2, West York 0, F

Susquehannock 3, Gettysburg 1, F

Northeastern 1, Spring Grove 0, F

York Suburban 8, Eastern York 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ SOCCER

West York 7, New Oxford 1, F

York Suburban 2, Eastern York 1, F

South Western 2, Dover 1, F

Red Lion 1, Central York 0, F

Biglerville 4, Littlestown 0, F

Harrisburg Christian 8, Christian School of York 0, F

Bermudian Springs 6, York Catholic 3, F

Northeastern 6, Spring Grove 0, F

Dallastown 1, Conestoga Valley 0, F

Gettysburg 4, Susquehannock 1, F

Delone Catholic 8, Hanover 0, F

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Central York 2, Susquehannock 1, F

Dallastown 4, York Suburban 1, F

Red Lion 2, South Western 0, F

Gettysburg 1, Fairfield 0, F

New Oxford 2, Spring Grove 0, F

Bermudian Springs 6, Kennard-Dale 0, F

Littlestown 1, Biglerville 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ VOLLEYBALL

York Suburban 3, York High 0, F

South Western 3, Red Lion 0, F

Central York 3, Dallastown 1, F

Northeastern 3, Dover 0, F

Delone Catholic 3, Bermudian Springs 2, F

Gettysburg 3, Eastern York 1, F

New Oxford 3, Kennard-Dale 0, F

Lancaster County Christian 3, Christian School of York 1, F

West York 3, Susquehannock 1, F

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At Spring Grove

Boys' Team Standings: 1. Susquehannock, 3-0. 2. South Western, 2-1. 3. Spring Grove, 1-2. 4. Red Lion, 0-3. Girls' Team Standings: 1. South Western, 3-0. 2. Susquehannock, 2-1. 3. Red Lion, 1-2. 4. Spring Grove, 0-4. Boys' Individual Winner: Susquehannock's Matthew O'Brien, 16:15. Girls' Individual Winner: Susquehannock's Nicole Dauberman, 19:56.

At Rudy Park

Boys' Team Standings: 1. York Suburban, 4-0. 2. Kennard-Dale, 3-1. 3. York Catholic, 2-2. 4. West York, 1-3. 5. York Tech, 0-4. Girls' Individual Standings: 1. York Suburban, 4-0. 2. Kennard-Dale, 3-1. 3. York Catholic, 2-2. 4. (tie) York Tech and West York, both 0-3. Boys' Individual Winner: York Suburban's Cole Adams, 16:09. Girls' Individual Winner: York Suburban's Sarah Stark, 20:58.

At Sam Lewis Park

Boys' Team Standings: 1. Northeastern, 3-0. 2. New Oxford, 2-1. 3. Eastern York, 1-2. 4. Littlestown, 0-3. Girls' Team Standings: 1. Northeastern, 3-0. 2. Eastern York, 2-1. 3. New Oxford, 1-2. 4. Littlestown, 0-3. Boys' Individual Winner: Northeastern's Cole Perry, 17:44. Girls' Individual Winner: Eastern York's Kaydence Strange, 21:46.

At Dover

Boys' Team Standings: 1. Gettysburg, 3-0. 2. Dover, 2-1. 3. Delone Catholic, 1-2. 4. Fairfield, 0-3. Girls' Team Standings: 1. Gettysburg, 3-0. 2. Dover, 2-1. 3. Delone Catholic, 1-2. 4. Fairfield, 0-3. Boys' Individual Winner: Gettysburg's Drew Cole, 18:11. Girls' Individual Winner: Gettysburg's Lily Arnold, 21:36. 

HIGH SCHOOL GIRLS’ TENNIS

York-Adams League Doubles Tournament

New Oxford's Anya Rosenbach and Allison Horick win 3-A title.

Delone Catholic's Olivia Roth and Ella Knox win the 2-A title.

COLLEGE WOMEN’S SOCCER

Albright 2, York 0, F

COLLEGE WOMEN’S VOLLEYBALL

York 3, Lebanon Valley 2. F