Tuesday's local sports scoreboard: Live updates

STEVE HEISER
717-505-5446/@ydsports
Red Lion's Isabel Walker, left, and Rylee Oliphant chase  Dallastown's Maggie Groh during soccer action at Dallastown Tuesday, Sept. 14, 2021. Bill Kalina photo

Following is the schedule of York-Adams sports events for Tuesday, Sept. 21. Scores will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS’ SOCCER

Northeastern 5, Spring Grove 2, F

Dallastown 4, York High 0, F

Susquehannock 6, Gettysburg 0, F

New Oxford 6, West York 0, F

Fairfield 3, Harrisburg Academy 1, F

Hanover 2, Delone Catholic 1, F

Central York 2, Red Lion 0, F

Biglerville 3, Littlestown 2, F

Bermudian Springs 3, York Catholic 2, F-OT

York Suburban 1, Eastern York 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ SOCCER

South Western 2, Dover 0, F

Dallastown 12, York High 0, F

Delone Catholic 10, Hanover 1, F

Central York 3, Red Lion 0, F

Biglerville 4, Littlestown 0, F

Gettysburg 3, Susquehannock 1, F

Eastern York 4, York Suburban 0, F

Northeastern 5, Spring Grove 0, F

West York 2, New Oxford 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ VOLLEYBALL

Spring Grove 3, South Western 0, F

Delone Catholic 3, Fairfield 0, F

Central York 3, Northeastern 0, F

Dallastown 3, Dover 0, F

York Catholic 3, York Tech 0, F

Gettysburg 3, Kennard-Dale 0, F

New Covenant Christian 3, Christian School of York 0, F

New Oxford 3, Eastern York 0, F

Bermudian Springs 3, Hanover 2, F

York Suburban 3, Susquehannock 0, F

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At Northeastern: Team Results: Boys: 1. Red Lion, 4-0. 2. Northeastern, 3-1. 3. Delone Catholic, 2-2. 4. York Tech, 1-3. 5. Biglerville, 0-4. Girls: 1. Northeastern, 4-0. 2. Red Lion, 3-1. 3. Delone Catholic, 2-2. 4. York Tech, 0-3. 5. Biglerville, 0-3. Individual Winners: Boys: Northeastern's Cole Perry, 16:45. Girls: Northeastern's Bella Treglia, 21:09.

At Dallastown: Team Results: Boys: 1. York Suburban, 3-0. 2. Dallastown, 2-1. 3. Spring Grove, 1-2. 4. Littlestown, 0-3. Girls: 1. Dallastown, 3-0. 2. York Suburban, 2-1. 3. Spring Grove, 1-2. 4. Littlestown, 0-3. Individual Winners: Boys: York Suburban's Cole Adams, 17:05. Girls: Dallastown's Lydia Tolerico, 21:03.

At Dover: Teams Results: Boys: 1. Susquehannock, 4-0. 2. York Catholic, 3-1. 3. Dover, 2-2. 4. Bermudian Springs, 1-3. 5. Eastern York, 0-4. Girls: 1. Susquehannock, 4-0. 2. York Catholic, 3-1. 3. Eastern York, 2-2. 4. Dover, 1-3. 5. Bermudian Springs, 0-5. Individual Winners: Boys: Susquehannock's Matt O'Brien, 17:25.7. Girls: Susquehannock's Nicole Dauberman, 20:21.8. Note: Both O'Brien and Dauberman set new course records.

At New Oxford: Team Results: Boys: 1. New Oxford, 2-0. 2. West York, 1-1. 3. Fairfield, 0-2. Girls: 1. New Oxford, 2-0. 2. West York, 0-1. 3. Fairfield, 0-1. Individual winners: Boys: Hanover's Matthew Nawn, 16:43. Girls: Fairfield's Honey Strosnider, 21:20.

At Kennard-Dale: Team Results: Boys: 1. South Western (3-0). 2. Central York (2-1). 3. Gettysburg (1-2). 4. Kennard-Dale (0-3). Girls: 1. Central York (3-0). 2. Gettysburg (2-1). 3. South Western (1-2). 4. Kennard-Dale (0-4). Individual winners: Boys: Kennard-Dale's Garrett Quinn 17:04. Girls: Gettysburg's Winter Oaster (21:26).

HIGH SCHOOL GOLF

York-Adams Division II Tournament at Briarwood Golf Club: Team Results: 1. Susquehannock (314). 2. York Suburban (332). 3. West York (341). 4. Dover (341). 5. Eastern York (357). 6. Kennard-Dale (362). 7. Gettysburg (369). Individual Medalist: York Suburban's Andrew Ekstrom (74). 

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Biglerville 3, Bishop McDevitt 1, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ TENNIS

Hershey 5, Susquehannock 0, F

COLLEGE MEN’S SOCCER

Penn State Brandywine 7, Penn State York 0, F

COLLEGE WOMEN’S VOLLEYBALL

Penn State York 0, Rosemont College 0, F

ATLANTIC LEAGUE BASEBALL

York 12, Southern Maryland 1, F