After unlikely college journey, Northeastern grad turns pro to pursue his basketball dream

Tuesday's York-Adams high school and college sports scoreboard

STEVE HEISER
717-505-5446/@ydsports
Red Lion's Kylyn McIntire throws shot put during the Ray Geesey Track and Field Invitational at Dallastown Area High School in York Township, Friday, April 30, 2021. Dawn J. Sagert photo

Following is the York-Adams high school and college sports schedule for Tuesday, May 4. Scores will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS’ TRACK AND FIELD

Dover 86, New Oxford 64, F

York Suburban 75, Gettysburg 75, F (Suburban won the meet by tiebreaker, most first-place finishes, 10-8).

South Western 110, Central York 40, F

Littlestown 95, Delone Catholic 47, F

Red Lion 135, York High 14, F

Susquehannock 106, Eastern York 43, F

Dallastown 98, Spring Grove 46, F

Bermudian Springs 108, Hanover 42, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ TRACK AND FIELD

Dover 95, New Oxford 54, F

Gettysburg 93, York Suburban 57, F

Central York 77, South Western 73, F

Delone Catholic 114, Littlestown 36, F

Red Lion 128, York High 19, F

Susquehannock 102, Eastern York 46, F

Dallastown 103, Spring Grove 47, F

Bermudian Springs 119, Hanover 31, F

HIGH SCHOOL BOYS’ LACROSSE

South Western 17, Eastern York 4, F

Central York 19, York Catholic 3, F

Susquehannock 21, Delone Catholic 4, F

Dallastown 23, Spring Grove 0, F

Red Lion 13, Kennard-Dale 8, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ LACROSSE

South Western 13, Eastern York 6, F

Susquehannock 20, Northern York 0, F

York Catholic 17, Central York 3, F

Dallastown 17, West York 13, F

Spring Grove 19, Dover 8, F

Kennard-Dale 23, Red Lion 7, F

HIGH SCHOOL BOYS’ VOLLEYBALL

Eastern York 3, Kennard-Dale 0, F

Central York 3, Dover 0, F

Dallastown 3, New Oxford 0, F

Northeastern 3, Spring Grove 0, F

Susquehannock 3, West York 2, F

HIGH SCHOOL BASEBALL

Biglerville 10, York Tech 0, F-5

Littlestown 5, Kennard-Dale 4, F

Kennard-Dale 4, Littlestown 3, F

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Dallastown 5, Northeastern 3, F

West York 8, Susquehannock 5, F

York Tech 11, Biglerville 9, F

South Western 10, New Oxford 8, F

Eastern York 5, Littlestown 1, F

HIGH SCHOOL BOYS' TENNIS

York-Adams League Doubles Tournaments

Class 3-A and Class 2-A semifinals and finals at South Western.

Dallastown's Daniel Wu and Jonathan Arbittier win the Class 3-A title.

Susquehannock's Andy Snyder and Colin Brusse take the 2-A championship.

COLLEGE MEN’S TENNIS

MAC Commonwealth Quarterfinals

Lebanon Valley 5, York 0, F