LINKEDINCOMMENTMORE

Following is Thursday's schedule of York-Adams sports events. Scores will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS’ SOCCER

Red Lion 1, New Oxford 0, F

Bermudian Springs 5, Delone Catholic 1, F

Gettysburg 2, Kennard-Dale 1, F

Susquehannock 5, Dover 1, F

York Catholic 5, Littlestown 0, F

Biglerville 12, Hanover 2, F

Central York 4, Spring Grove 1, F

Fairfield 7, New Covenant 1, F

Eastern York 2, Northeastern 1, F

West York 3, York Suburban 1, F

Dallastown at South Western, 4 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ SOCCER

Susquehannock 4, Dover 3, F

Central York 3, Spring Grove 2, F-2OT

Littlestown 5, York Catholic 2, F

Red Lion 6, New Oxford 0, F

Dallastown 1, South Western 0, F

York Suburban 1, West York 0, F

Delone Catholic 3, Bermudian Springs 0, F

Gettysburg 7, Kennard-Dale 0, F

Biglerville 21, Hanover 0, F

Northeastern 6, Eastern York 0, F

HIGH SCHOOL GIRLS’ VOLLEYBALL

Littlestown 3, York Tech 0, F

West York 3, Gettysburg 0, F

York Suburban 3, Northeastern 0, F

Delone Catholic 3, Bermudian Springs 0, F

Spring Grove 3, Dallastown 2, F

South Western 3, Red Lion 0, F

Eastern York 3, Susquehannock 1, F

Dover 3, New Oxford 0, F

York Catholic 3, Fairfield 0, F

Kennard-Dale 3, York 0, F

HIGH SCHOOL FIELD HOCKEY

Spring Grove 2, Dover 0, F

Littlestown 3, Eastern York 1, F

Dallastown 3, Susquehannock 0, F

Central York 6, Northeastern 0, F

York Suburban 3, Delone Catholic 0, F

Hanover 3, Kennard-Dale 0, F

Bermudian Springs 8, Biglerville 0, F

New Oxford 6, South Western 1, F

Gettysburg 3, Fairfield 0, F

Red Lion at West York, 4:15 p.m.

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

At Central York (Rudy Park): Boys: 1. Central York (2-0). 2. South Western (1-1). York Tech (0-2). Girls: 1. Central York (2-0). 2. South Western (1-1). York Tech (0-2). Boys' winner: Central's Timmy Buzynski, 17:37. Girls' winner: Central's Kendall Smith, 20:50.

At Northeastern: Boys: 1. Dallastown (4-0). 2 Northeastern (3-1). 3. Kennard-Dale (2-2). 4. Fairfield (1-3). 5. Littlestown (0-4). Girls: 1. Dallastown (4-0). 2. Northeastern (3-1). 3. Kennard-Dale (2-2). 4. Littlestown (0-4). 5. Fairfield (0-4). Boys' winner: Dallastown's Bryce Gable, 17:21. Girls' winner: Emily Schuler, 19:10.

At Bermudian Springs: Boys: 1. Delone Catholic (2-0). 2. West York (1-1). 3. Bermudian (0-2). Girls: 1. Delone Catholic. 2. West York (1-1). 3. Bermudian (0-2). Boys' winner: Bermudian's Chad Long, 17:09. Girls' winner: Delone's Leanne Sneeringer, 20:29.

At Dover: Boys: 1. York Catholic (4-0). 2. Susquehannock (3-1). 3. Red Lion (2-2). 4. Eastern York (1-3). 5. Dover (0-4). Girls: 1. Red Lion (4-0). 2. York Catholic (2-2). 2. Dover (2-2). 2. Eastern York (2-2). 5. Susquehannock (0-4). Boys' winner: York Catholic's Evan Schlosser, 17:46. Girls' winner: Eastern's Maddie McLain, 18:54.

York Suburban, Spring Grove, Gettysburg, Biglerville at New Oxford, 4:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ TENNIS

Delone Catholic 5, Dover 0, F

Hanover 3, Bermudian Springs 2, F

Gettysburg 5, Spring Grove 0, F

South Western 4, Kennard-Dale 1, F

Central York at Hershey, 4 p.m.

Muhlenburg at New Oxford, 4 p.m.

York Suburban at Lancaster Country Day, 4 p.m.

COLLEGE WOMEN’S SOCCER

McDaniel 3, York 0, F

ATLANTIC LEAGUE

Long Island 5, York 1, F

York 4, Long Island 3, F

 

LINKEDINCOMMENTMORE