LINKEDINCOMMENTMORE

Following is Monday's schedule of York-Adams sports events. Results will be posted as they become available.

HIGH SCHOOL BOYS’ BASKETBALL

Christian School of York Tournament

Semifinals

Biglerville 63, Dayspring Christian 38, F

Fairfield 58, Christian School of York 38, F

Hempfield Tournament

Semifinals

Central York 51, Wilson 38, F

Hempfield 86, Central Dauphin East 65, F

Gettysburg Tournament

Semifinals

Gettysburg 50, Delone Catholic 35, F

Chambersburg 60, South Western 48, F

Tulpehocken Tournament

Semifinals

Kennard-Dale 64, Columbia 54, F

Hanover 54, Tulpehocken 30, F

Warwick Tournament

Twin Valley 50, Lancaster Catholic 47, F

Spring Grove 63, Warwick 49, F

Special Olympics Tournament

Semifinals

Bethlehem Catholic 74, Danville 56, F

York Catholic 71, York Suburban 55, F

McCaskey Tournament

Semifinals

Lower Merion 58, York High 55, F

McCaskey 78, West York 73, F

Meadowbrook Christian School Tournament

Semifinals

York Country Day 84, New Covenant 39, F

Meadowbrook Christian def. Berks Christian

HIGH SCHOOL GIRLS’ BASKETBALL

Biglerville Tournament

Semifinals

Waynesboro 53, Steel-High 38, F

Biglerville 37, York Country Day 36, F-OT

Bishop Guilfoyle Tournament

Semifinals

Tyrone 40, Blairsville 32, F

Bishop Guilfoyle 62, Delone Catholic 47, F

Christian School of York Tournament

Semifinals

Shalom Christian 56, Dayspring Christian 23, F

Christian School of York 42, Fairfield 20, F

Hershey Tournament

Semifinals

Middletown 57, Gettysburg 40, F

Hershey 42, Penn Manor 30, F

Republican Club of Hanover Holiday Classic

Semifinals

Hanover 48, Pequea Valley 41, F

Susquenita 50, Susquehanna Township 42, F

Muhlenberg Tournament

Semifinals

Kennett 41, Kennard-Dale 32, F

Muhlenberg 39, Schuylkill Valley 21, F

Annville-Cleona Tournament

Semifinals

Northern Lebanon 44, Halifax 20, F

Littlestown 31, Annville-Cleona 13, F

Northeastern Tournament

Semifinals

West Perry 36, Elizabethtown 31, F

Northeastern 44, Columbia 38, F

York Suburban Tournament

Semifinals

South Western 37, Twin Valley 26, F

York Suburban 55, Mifflin County 39, F

Altoona Tournament

Semifinals

Red Lion 33, Upper St. Clair 31, F

Ambridge 53, Altoona 52, F-OT

Reading Tournament

Semifinals

Reading 53, York High 51, F

Hempfield 42, Mechanicsburg 40, F

Non-Tournament Game

New Oxford 40, West York 37, F

HIGH SCHOOL WRESTLING

York Suburban, Fairfield at Chambersburg Tournament (Day 1), 9 a.m.

Spring Grove, Hanover at Mount St. Joseph’s Tournament (Day 1), 8 a.m.

HIGH SCHOOL BOYS' SWIMMING AND DIVING

Boiling Springs 104, Spring Grove 81, F

Gettysburg at Big Spring Invitational, 10 a.m.

HIGH SCHOOL GIRLS' SWIMMING AND DIVING

Boiling Springs 107, Spring Grove 78, F

Gettysburg at Big Spring Invitational, 10 a.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

William Patterson Tournament

Semifinals

Lycoming 73, Rosemont 52, F

York College 68, William Patterson 62, F

LINKEDINCOMMENTMORE