LINKEDINCOMMENTMORE
Running

YORK ROAD RUNNERS WINTER SERIES

Dover 10 Miler

Results

Overall — 1. Tom Elchelberger, 59:12.16. 2. Evan Sandt, 1:00:20.05. 3. Bryce Gable, 1:00:52.60. 4. Eric Ferree, 1:01:42.35. 5. Pete Lobianco, 1:02:04.38. 6. J.T. Thomas, 1:02:16.65. 7. Lucas Messner, 1:02:26.49. 8. Brody McElwain, 1:02:44.25. 9. Joshua Jamison, 1:03:07.52. 10. Matt Neff, 1:03:16.33. 11. Alyssa Kennedy, 1:03:49.25. 12. Michael Martin, 1:03:54.38. 13. Connor Hayden, 1:04:23.61. 14. Zachary Schucker, 1:05:06.33. 15. Timothy Rehman, 1:06:14.32. 16. John Mark Stoltzfus, 1:06:17.27. 17. Brenda Hodge, 1:06:51.83. 18. Peter Dodd, 1:07:00.64. 19. Adam Coffman, 1:07:11.80. 20. Darren Shaffer, 1:07:34.83. 21. Andrew Hartman, 1:08:07.31. 22. John Sergia, 1:08:13.55. 23. Connor Schroll, 1:08:15.23. 24. William Brent, 1:08:22.80. 25. Ben Leitzel, 1:08:39.49.

Age Group and Division Winners

1-13 Sub. Junior Women — Lillah Johnson, 1:44:37.20; 1-13 Sub. Junior Men — Darren Shaffer, 1:07:34.83; 14-18 Junior Men — Bryce Gable, 1:00:52.60; 14-18 Junior Women — Haley Brown, 1:12:24.33; 19-24 Open Women's A — Alyssa Kennedy, 1:03:49.25; 19-24 Open Men A — J.T. Thomas, 1:02:16.65; 25-29 Open Women B — Courtney Nowak, 1:13:52.85; 25-29 Open Men B — Tom Elchelberger, 59:12.16; 30-34 Sub. Master Women A — Katie Jury, 1:12:08.33; 30-34 Sub. Master Men A — Lucas Messner, 1:02:26.49; 35-39 Sub. Master Men B — Eric Ferree, 1:01:42.35; 35-39 Sub. Master Women B — Megan Dodson, 1:10:51.94; 40-44 Master Men A — Matt Neff, 1:03:16.33; 40-44 Master Women A — Brenda Hodge, 1:06:51.83; 45-49 Master Men B — Evan Sandt, 1:00:20.05; 45-49 Master Women B — Tanya Navarro, 1:12:39.06; 50-54 Senior Men A — Timothy Rehman, 1:06:14.32; 50-54 Senior Women A — Jeannine O'Mahony, 1:46:08.04. 55-59 Senior Women B — Mimi Newcomer, 1:17:15.58; 55-59 Senior Men B — Peter Dodd, 1:07:00.64; 60-64 Senior Women C — Vanessa Cooney, 1:26:29.95; 60-64 Senior Men C — Michael Ball, 1:26:56.70; 65-69 Senior Men D — Les Bell, 1:21:30.48; 70 Plus Senior Women E — Judy Richwine, 1:38:16.34; 70 Plus Senior Men E — Bill Doherty, 1:18:39.48.

Point Standings

1-13 Sub. Junior Women — Lillah Johnson, 10; 1-13 Sub. Junior Men — Darren Shaffer, 10. Shea Fisler, 9. Noah Greiner, 8; 14-18 Junior Men — Bryce Gable, 10. Brody McElwain, 9. Connor Hayden, 8; 14-18 Junior Women — Haley Brown, 10. Karen Montgomery, 9. Bridget Palm, 8; 19-24 Open Women A — Alyssa Kennedy, 10. Laura Bowman, 9. Samantha Lentz, 8; 19-24 Open Men A — J.T. Thomas, 10. Richard Blaine, 9; 25-29 Open Women B — Courtney Nowak, 10. Tiffany Hodum, 9. Kelly Rose, 8; 25-29 Open Men B — Tom Elchelberger, 10. Christopher Bertini, 9. John Walsh, 8; 30-34 Sub. Master Women A — Katie Jury, 10. Megan Michael, 9. Julianne Meyers, 8; 30-34 Sub. Master Men A — Lucas Messner, 10. William Brent, 9. Justin Immel, 8; 35-39 Sub. Master Men B — Eric Ferree, 10. Pete Lobianco, 9. Joshua Jamison, 8; 35-39 Sub. Master Women B — Megan Dodson, 10. Karen Lam-Duckett, 9. Billie Jo Heistand, 8; 40-44 Master Men A — Matt Neff, 10. John Mark Stoltzfus, 9. Adam Coffman, 8; 40-44 Master Women A — Brenda Hodge, 10. Michaele Rayburn, 9. Jenny Motway, 8; 45-49 Master Men B — Evan Sandt, 10. Michael Martin, 9. Marc Buckwalter, 8; 45-49 Master Women B — Tanya Navarro, 10. Brooke Kabakjian, 9. Judith Capatch, 8; 50-54 Senior Men A — Timothy Rehman, 10. Brian Mitchell, 9. James Rayburn, 8; 50-54 Senior Women A — Jeannine O'Mahony, 10. Sharon Anderson, 9; 55-59 Senior Women B — Mimi Newcomer, 10. Kathy Johnson, 9. Cyndy Glosenger, 8; 55-59 Senior Men B — Peter Dodd, 10. Ben Leitzel, 9. Dave Rizzardo, 8; 60-64 Senior Women C — Vanessa Cooney, 10. Leslie Eby, 9. Barbara Lefko, 8; 60-64 Senior Men C — Michael Ball, 10. Art Messersmith, 9. Randy Zepp, 8; 65-69 Senior Men D — Les Bell, 10. Albert Kurtz, 9. John Lefko, 8; 70 Plus Senior Women E — Judy Richwine, 10; 70 Plus Senior Men E — Bill Doherty, 10. Steve Farrah, 9. Paul Makurath, 8.

Dover 1 Miler

Results

Overall — 1. Ethan Dodson, 6:12.46. 2. Mark Ward, 6:15.64. 3. James Herman, 6:26.65. 4. Keith Messner, 6:27.14. 5. Bruce Glosenger, 6:41.80. 6. Ava Milleh, 6:45.40. 7. David Dutton, 6:51.30. 8. Jim Roche, 6:55.94. 9. Doug Pobgee, 6:57.28. 10. Joseph Rizzuto, 7:00.58.

Age Group and Division Winners

50-99 Female — Leigh Waite, 11:37.55; 50-99 Male — Mark Ward, 6:15.64; 1-13 Male — Ethan Dodson, 6:12.46; 1-13 Female — Ava Milleh, 6:45.40; 14-29 Male — Spencer Rhoads, 7:19.84; 14-29 Female — Carleigh Roche, 7:27.20; 30-49 Male — David Dutton, 6:51.30; 30-49 Female — Crissy Hartman, 8:16.46.

Point Standings

50-99 Female — Leigh Waite, 10. Joanne Emig, 9. Martha Jolly, 8; 50-99 Male — Mark Ward, 10. Bruce Glosenger, 9. Jim Roche, 8; 1-13 Male — Ethan Dodson, 10. James Herman, 9. Keith Messner, 8; 1-13 Female — Ava Milleh, 10. Isabella Navarro, 9. Claire Shaffer, 8; 14-29 Male — Spencer Rhoads, 10. Trent Stauffer, 9; 14-29 Female — Carleigh Roche, 10. Kayla Sentz, 9. Christine Sferco, 8; 30-49 Male — David Dutton, 10. Matt Rhoads, 9. Eric Garver, 8; 30-49 Female — Crissy Hartman, 10. Jennifer Del Grosso, 9. Kelly Pepper, 8.

LINKEDINCOMMENTMORE