LINKEDINCOMMENTMORE
District 3 playoffs

BOYS' SOCCER

Class AAA

Saturday's Final

(4) Central York (22-2) vs. (3) Lower Dauphin (20-1-1) at Hersheypark Stadium, 7:30 p.m.

CLASS AA

Thursday's Final

Lancaster Mennonite 2, Gettysburg 1

Saturday's Third-Place Game

(4) Susquehannock (14-7) vs. (2) Fleetwood (18-3) at Northeastern, 7 p.m.

CLASS A

Saturday's Final

(1) Tulpehocken (21-2) vs. (3) Camp Hill (18-3) at Hersheypark Stadium, 1:30 p.m.

Saturday's Third-Place Game

(4) West Shore Christian (17-3-1) vs. (2) Lancaster Country Day (20-2) at Northeastern, 3 p.m.

Lanc. Mennonite20 — 2Gettysburg01—1

Goals: LM, Ross (2). G, A. Yingling; Assists: LM, Rohrer. G, Shoemaker; Shots: LM 5. G 7; Corners: LM 0. G 2; Saves: LM, Flanders (6). G, Tassou (3).

GIRLS' SOCCER

Class AAA

Saturday's Final

(1) Cumberland Valley (22-0) vs. (6) Daniel Boone (16-2-2) winner at Hersheypark Stadium, 5:30 p.m.

CLASS AA

Saturday's Final

(1) Northern York (19-2) vs. (2) Fleetwood (18-1-3) at Hersheypark Stadium, 3:30 p.m.

Saturday's Third-Place Game

(5) Susquehannock (14-4-2) vs. (6) ELCO (16-5-1) at Northeastern, 5 p.m.

CLASS A

Thursday's Final

Trinity 3, York Catholic 0

York Catholic00 — 0Trinity21—3

Goals: T, Magruder, Rogliano, Dominguez; Assists: T, Coleman, Finegan, Rogliano; Shots: YC 3. T 9; Corners: YC 8. T 7; Saves: YC, Strayer (6). T, Knaub (3).

GIRLS' VOLLEYBALL

Class aaa

Thursday's Semifinals

Hempfield 3, Garden Spot 0

Central York 3, Cumberland Valley 2

Saturday's Final

Hempfield vs. Central York at Dallastown High School, 7 p.m.

Saturday's Third-Place Match

Garden Spot vs. Cumberland Valley at Dallastown Middle School, 5 p.m.

CLASS AA

Thursday's Semifinals

Delone Catholic 3, York Suburban 0

Berks Catholic 3, Susquehannock 1

Saturday's Final

Delone Catholic vs. Berks Catholic at Dallastown High School, 5 p.m.

CLASS A

Thursday's Semifinals

York Catholic 3, High Point Baptist 0

Lititz Christian 3, Conestoga Christian 2

Saturday's Final

York Catholic vs. Lititz Christian at Dallastown, 3 p.m.

FIELD HOCKEY

class aaa

Saturday's Final

(1) Penn Manor (22-1) vs. (3) Palmyra (21-2) at Milton Hershey, 3 p.m.

Saturday's Third-Place Game

(5) Hershey (14-4-1) vs. (3) Lower Dauphin (17-3-1) at Lower Dauphin Middle School's Kreiser-Hallman Field, 3 p.m.

CLASS AA

Saturday's Final

(1) Twin Valley (23-1) vs. (2) Donegal (24-0) at Milton Hershey, 1 p.m.

Saturday's Third-Place Game

(5) Greenwood (18-3) vs. (6) Boiling Springs (17-3) at Lower Dauphin Middle School's Kreiser-Hallman Field, 1 p.m.

Saturday's Fifth-Place Game

(4) Manheim Central (18-4) vs. (10) Oley Valley (16-5) at Lower Dauphin Middle School's Pollock Field, 1 p.m.

LINKEDINCOMMENTMORE