SUBSCRIBE NOW
$5 for 3 months. Save 83%.
SUBSCRIBE NOW
$5 for 3 months. Save 83%.

Thursday's scholastic sports at a glance

York Dispatch
YorkDispatch
Scholastic sports

BOYS' SOCCER

DISTRICT 3

Class AAA

Saturday's Quarterfinals (Oct. 31)

(17) Hershey (14-5-1) vs. (9) Chambersburg (12-4-2) at Cedar Crest, 5 p.m.

(4) Central York (20-2) vs. (5) Conestoga Valley (17-2) at Penn Manor, 2 p.m.

(2) Cumberland Valley (16-2-1) vs. (7) Elizabethtown (16-4-2) at Hersheypark Stadium, 7:30 p.m.

(3) Lower Dauphin (18-1-1) vs. (6) Wilson (19-3) at Tulpehocken, 5 p.m.

Class AA

Thursday's Quarterfinals (Oct. 29)

Gettysburg 4, East Pennsboro 0

Susquehannock 4, Bermudian Springs 0

Fleetwood 4, Berks Catholic 1

Lancaster Mennonite 2, Hamburg 0

Monday's Semifinals (Nov. 2)

(1) Gettysburg (21-0) vs. (4) Susquehannock (14-6-0) at Northeastern, 7:30 p.m.

(2) Fleetwood (18-2-0) vs. (3) Lancaster Mennonite (17-3-1) at Hersheypark Stadium, 7:30 p.m.

Class A

Saturday's Quarterfinals (Oct. 31)

(8) Trinity (8-8-1) at (1) Tulpehocken (19-2-0), 7 p.m.

(12) Lititz Christian (10-7-1) at (4) West Shore Christian (16-2-1), 1 p.m.

(7) Lancaster County Christian (10-5-1)at (2) Lancaster Country Day (19-1-0), 11 a.m.

(6) Kutztown (11-7-0) at (3) Camp Hill (16-3-0), 6 p.m.

East Pennsboro00 — 0Gettysburg22—4

Goals: G, C. Weikert, M. Yingling, Riggle, B. Weikert; Assists: G, M. Yingling, Riggle, Myers, Wilheim; Shots: EP 3. G 14; Corners: EP 1. G 10; Saves: EP, Caldwell (8), Moyer (2). G, Tassou (3), Balas (0).

Bermudian Springs00 — 0Susquehannock22—4

Goals: SQ, Lippy, Thomas (2), Gayle; Assists: SQ, Mumley, Buchanan; Shots: BS 2. SQ 13; Corners: BS 2. SQ 4; Saves: BS, Alvarez (9). SQ, Bilbie (2).

GIRLS' SOCCER

DISTRICT 3 PAIRINGS

Class AAA

Saturday's Quarterfinals (Oct. 31)

(1) Cumberland Valley (20-0) vs. (8) Elizabethtown (18-3-1) at Hersheypark Stadium, 5 p.m.

(4) Hershey (18-3) vs. (12) Cedar Cliff (13-4-1) at Cedar Crest, 3 p.m.

(15) Cedar Crest (11-6-3) vs. (7) Conestoga Valley (14-4-1) at Penn Manor, noon

(3) Manheim Twp. (15-3-1) vs. (6) Daniel Boone (14-2-2) at Tulpehocken, 3 p.m.

Class AA

Thursday's Quarterfinals (Oct. 29)

Northern York 2, Middletown 0

Susquehannock 2, Northeastern 0

Fleetwood 3, Manheim Central 1

ELCO 2, East Pennsboro 1

Monday's Semifinals (Nov. 2)

(1) Northern York (18-2-0) vs. (5) Susquehannock (14-3-2) at Northeastern, 5:30 p.m.

(2) Fleetwood (17-1-3) vs. (6) ELCO (16-4-1) at Hersheypark Stadium, 5:30 p.m.

Class A

Thursday's Quarterfinals (Oct. 29)

Trinity 6, Camp Hill 1

Annville-Cleona 2, Mount Calvary 1

York Catholic 3, Wyomissing 2

Fairfield 4, Millersburg 3

Monday's Semifinals (Nov. 2)

(1) Trinity (17-1-1) vs. (5) Annville-Cleona (14-7-0) at Lower Dauphin Middle School, 6 p.m.

(2) York Catholic (13-4-0) vs. (3) Fairfield (15-2-1) at Spring Grove, 6 p.m.

Wyomissing20 — 2York Catholic12—3

Goals: W, Cacchione (2). YC, Johnson (2), Welsh; Assist: YC, Johnson; Shots: W 10. YC 14; Saves: W, Masano (9). YC, Strayer (8).

Susquehannock02 — 2Northeastern00—0

Goals: SQ, Mummert (2); Assists: SQ, Attig (2); Shots: SQ 11. NE 6; Corners: SQ 2. NE 6; Saves: SQ, Stone (6). NE, Schroter (9).

Millersburg12 — 3Fairfield22—4

Goals: M, Hunter (2), Troutman. F, Logue (2), Heinbaugh (2); Assist: F, Logue; Shots: M 10. F 16; Corners: M 6. F 4; Saves: M, Straight (12). F, Krietz (7).

GIRLS' VOLLEYBALL

Class AAA

Thursday's Play-in Games (Oct. 29)

Wilson 3, Mechanicsburg 2

South Western 3, Hershey 0

Chambersburg 3, Carlisle 1

Lampeter-Strasburg 3, Manheim Twp. 0

Saturday's First Round (Oct. 31)

Garden Spot vs. Wilson at Lower Dauphin, 3 p.m.

Elizabethtown vs. Exeter at Wilson, 4:30 p.m.

Palmyra vs. South Western at Penn Manor, 3 p.m.

Hempfield vs. Warwick at Penn Manor, 4:30 p.m.

Central York vs. Chambersburg at Dallastown, 4:30 p.m.

Waynesboro vs. Red Lion at Dallastown, 3 p.m.

Gov. Mifflin vs. Lampeter-Strasburg at Wilson, 3 p.m.

Cumberland Valley vs. Central Dauphin at Lower Dauphin, 4:30 p.m.

Class AA

Saturday's First Round (Oct. 31)

West York vs. Trinity at Northern York, 4:30 p.m.

York Suburban vs. Big Spring at Hempfield, 4:30 p.m.

Fleetwood vs. Hanover at Hempfield, 3 p.m.

Lancaster Mennonite vs. Bermudian Springs at Northern York, 3 p.m.

Susquehannock vs. Kennard-Dale at Central York, 1 p.m.

Northern York vs. Schuylkill Valley at Central York, 2:30 p.m.

Tuesday's Quarterfinals (Nov. 3)

Delone Catholic vs. West York-Trinity winner, TBA

York Suburban-Big Spring winner vs. Fleetwood-Hanover winner, TBA

Berks Catholic vs. Lancaster Mennonite-Bermudian Springs winner, TBA

Susquehannock-Kennard-Dale winner vs. Northern York-Schuylkill Valley winner, TBA

Class A

Tuesday's Quarterfinals (Nov. 3)

High Point Baptist vs. Dayspring Christian, TBA

Halifax vs. York Catholic, TBA

Littiz Christian vs. Covenant Christian, TBA

Conestoga Christian vs. Upper Dauphin, TBA

FIELD HOCKEY

DISTRICT 3 PAIRINGS

Class AAA

Thursday's First Round (Oct. 29)

Penn Manor 5, Cedar Crest 0

Elizabethtown 1, Central York 0

Dallastown 1, Manheim Twp. 0

Hershey 3. Conestoga Valley 0

Lower Dauphin 6, Wilson 1

Hempfield 6, New Oxford 3

Palmyra 6, Central Dauphin 0

Cumberland Valley 1, Exeter 0

Saturday's Quarterfinals (Oct. 31)

(1) Penn Manor (20-1) vs. (9) Elizabethtown (15-4) at Manheim Twp., 3 p.m.

(4) Dallastown (18-2) vs. (5) Hershey (13-3-1) at Manheim Twp., 1 p.m.

(2) Lower Dauphin (16-2-1) vs. (7) Hempfield (15-6) at Milton Hershey, 1 p.m.

(3) Palmyra (19-2) vs. (6) Cumberland Valley (14-6) at Milton Hershey, 3 p.m.

Class AA

Thursday's First Round (Oct. 29)

Twin Valley 6, Camp Hill 0

Bermudian Springs 2, Schuylkill Valley 1

Manheim Central 8, Susquehannock 0

Greenwood 8, West Perry 1

Donegal 8, Annville Cleona 0

Oley Valley 3, Conrad Weiser 1

East Pennsboro 2, Gettysburg 1

Boiling Springs 2, Northern York 1

Saturday's Quarterfinals (Oct. 31)

(1) Twin Valley (21-1) vs. (8) Bermudian Springs (17-3) at Lower Dauphin Middle School (Pollock Field), 1 p.m.

(4) Manheim Central (17-3) vs. (5) Greenwood (17-2) at Lower Dauphin Middle School (Kreiser-Hallman Field), 3 p.m.

(2) Donegal (22-0) vs. (10) Oley Valley (15-4) at Lower Dauphin Middle School (Kreiser-Hallman Field), 1 p.m.

(19) East Pennsboro (11-8-1) vs. (6) Boiling Springs (16-2) at Lower Dauphin Middle School (Pollock Field), 3 p.m.