SUBSCRIBE NOW
$5 for 3 months. Save 83%.
SUBSCRIBE NOW
$5 for 3 months. Save 83%.

Monday's scholastic sports at a glance

York Dispatch
YorkDispatch
Scholastic sports

BOYS' SOCCER

DISTRICT 3

Class AAA

Tuesday's First Round (Oct. 27)

(17) Hershey (13-5-1) vs. (1) Central Dauphin (17-2-0) at Central Dauphin Middle School, 7 p.m.

(9) Chambersburg (11-4-2) at (8) Hempfield (15-6-0), 7:30 p.m.

(20) Daniel Boone (11-9) at (4) Central York (19-2-0), 7 p.m.

(12) Mechanicsburg (12-5-0) vs. (5) Conestoga Valley (16-2-0) at Conestoga Valley Soccer Field, 3:30 p.m.

(15) Greencastle (14-6-0) vs. (2) Cumberland Valley (15-2-1) at Eagle View Middle School, 5 p.m.

(10) Dallastown (12-6-1) at (7) Elizabethtown (15-4-2), 7:30 p.m.

(19) Manheim Central (10-5-4) vs. (3) Lower Dauphin (17-1-1) at Lower Dauphin Middle School, 7 p.m.

(11) Ephrata (13-5-1) at (6) Wilson (18-3-0), 7 p.m.

Class AA

Monday's First Round (Oct. 26)

Gettysburg 6, Biglerville 0

East Pennsboro 4, Annville-Cleona 1

Susquehannock 1, West York 0

Bermudian Springs 1, Lampeter-Strasburg 0

Fleetwood 1, Palmyra 0

Berks Catholic 2, West Perry 1

Lancaster Mennonite 3, Wyomissing 2

Hamburg 1, Boiling Springs 0, F

Thursday's Quarterfinals (Oct. 29)

(1) Gettysburg (20-0) vs. (8) East Pennsboro (14-4-1), at Hershey High, 5 p.m.

(4) Susquehannock vs. (5) Bermudian Springs (15-3-0), at Spring Grove, 7:30 p.m.

(2) Fleetwood (17-2-0) vs. (10) Berks Catholic (13-5-1), at Hamburg, 7 p.m.

(3) Lancaster Mennonite (16-3-1) vs. (11) Hamburg (14-6-0), at Hersheypark Stadium, 5:30 p.m.

Class A

Tuesday's First Round (Oct. 27)

(9) Harrisburg Christian (11-6-0) at (8) Trinity (7-8-1), 7 p.m.

(12) Lititz Christian (9-7-1) at (5) Mount Calvary (13-5-1), 7 p.m.

(10) Halifax (12-7-1) at (7) Lancaster County Christian (9-5-1), 4 p.m.

(11) Upper Dauphin (10-9-0) at (6) at Kutztown (10-7-0), 7 p.m.

Saturday's Quarterfinals (Oct. 31)

Trinity-Harrisburg Christian winner at (1) Tulpehocken (19-2-0), TBA

Mount Calvary-Lititz Christian winner at (4) West Shore Christian (16-2-1), 1 p.m.

Halifax-Lancaster County Christian winner at (2) Lancaster Country Day (19-1-0), 11 a.m.

Kutztown-Upper Dauphin winner at (3) Camp Hill (16-3-0), 6 p.m.

West York00 — 0Susquehannock10—1

Goal: SQ, Cisse; Assist: SQ, Thomas; Shots: WY 8. SQ 15; Corners: WY 1. SQ 4; Saves: WY, McCauley (9). SQ, Bilbie (5).

Biglerville00 — 0Gettysburg24—6

Goals: G, M. Yingling (2), A. Yingling, Weikert, Wivell, Allinger; Assists: G, A. Yingling (2), Wilhelm; Shots: BG 1. G 12; Corners: BG 1. G 7; Saves: BG, Thomas (5). G, Tassou (0), Balas (1).

Lampeter 0 0 0 0 — 0 Bermudian 0 0 0 0 — 0

Bermudian won 3-1 on penalty kicks.

Shots: L, 13. B, 2.; Corners: L, 11. B, 4; Saves: L, Kleko, 2. B, Alvarez, 12.

GIRLS' SOCCER

DISTRICT 3 PAIRINGS

Class AAA

Tuesday's First Round (Oct. 27)

(17) Dover (14-3-3) vs. (1) Cumberland Valley (19-0-0) at Eagle View Middle School, 7 p.m.

(9) Lower Dauphin (12-4-1) at (8) Elizabethtown (17-3-1), 5:30 p.m.

(13) Central York (15-6-0) at (4) Hershey (17-3-0), 6:30 p.m.

(12) Cedar Cliff (12-4-1) at (5) Hempfield (11-3-2), 5:30 p.m.

(15) Cedar Crest (10-6-3) at (2) Gov. Mifflin (18-0-2), 5 p.m.

(10) Cocalico (13-3-2) vs. (7) Conestoga Valley (13-4-1) at Conestoga Valley Football Stadium, 7 p.m.

(14) Mechanicsburg (13-5-0) at (3) Manheim Twp. (14-3-1), 4 p.m.

(11) Dallastown (14-4-2) at (6) Daniel Boone (13-2-2), 7 p.m.

Class AA

Monday's First Round (Oct. 26)

Northern York 3, Conrad Weiser 0

Middletown 2, Donegal 1

Northeastern 5, Gettysburg 2

Susquehannock 3, Twin Valley 0

Fleetwood 2, Lancaster Mennonite 0

Manheim Central 1, Greencastle 0

East Pennsboro 1, Boiling Springs 0

ELCO 3, Schuylkill Valley 2

Thursday's Quarterfinals (Oct. 29)

(1) Northern York (17-2-0) vs. (9) Middletown (14-5-0) at Hersheypark Stadium, 7:30 p.m.

(4) Northeastern (16-4-1) vs. (5) Susquehannock (13-3-2) at Spring Grove, 5:30 p.m.

(2) Fleetwood (16-1-3) vs. (7) Manheim Central (10-4-3) at Hamburg, 5 p.m.

(14) East Pennsboro (12-6-1) vs. (6) ELCO (15-4-1) at Hershey High, 7 p.m.

Class A

Monday's First Round (Oct. 26)

Camp Hill 5, Halifax 2

Annville-Cleona 6, West Shore Christian 0

Wyomissing 7, Lancaster County Christian 1

Millersburg 4, Delone Catholic 2

Thursday's Quarterfinals (Oct. 29)

(9) Camp Hill (8-101) at (1) Trinity (16-1-1), 7 p.m.

(5) Annville-Cleona (13-7-0) at (4) Mount Calvary (13-2-0), 7 p.m.

(7) Wyomissing (10-7-0) at (2) York Catholic (12-4-0), 4 p.m.

(6) Millersburg (13-5-0) at (3) Fairfield (14-2-1), 7 p.m.

Twin Valley00 — 0Susquehannock21—3

Goals: SQ, Mummert (2), Tannura; Assists: SQ, Mummert; Shots: TV 13. SQ 8; Corners: TV 3. SQ 4; Saves: TV, DeGaray (3). SQ, Stone (5).

Gettysburg20 — 2Northeastern23—5

Goals: G, A. Bortner, Bertram. NE, Arentz (2), Flores (2), Own Goal; Assists: NE, Flores, Verface, Updegraff; Shots: G 9. NE 11; Corners: G 10. NE 3; Saves: G, Raffensburger (7). NE, Schpoter (7).

Delone11 — 2Millersburg04—4

Goals: D, Vingsen, Aquino. M, Altland 3, Keim; Assists: D, Maitland; Shots: D, 17. M, 15.; Corners: D, 3. M, 5.; Saves: D, Vandergrift, 10. Swingler, 1. M, Strait, 15.

GOLF

piaa tournament AT HERITAGE HILLS

(AFTER MONDAY'S FIRST ROUND)
BOYS' CLASS AAA

Player (School)...................Score

1. Zack Ford (Meadville) 73

1. Patrick Kelly (Cathedral Prep) 73

1. Geoff Rice (Great Valley) 73

4. Gus Minkin (Central York) 74

4. Evan Brown (Kennett) 74

4. Noah Firmstone (Moon) 74

4. Quinn Guzman (Souderton) 74

8. Joe Parrini (Central York) 75

8. Steve Cerbara (Holy Ghost Prep) 75

8. Mitch Faulkner (Bradford) 75

11. Nick Gianelos (Unionville) 76

11. R.J. Wren (Twin Valley) 76

Other York County players

17. Kevin Crumbling (Eastern York) 79

21. Andrew Davis (Eastern York) 80

GIRLS' CLASS AAA

1. Mia Kness (Peters Township) 73

2. Brynne Walker (Radnor) 74

3. Marissa Balish (Hampton) 77

3. Lauren Freyvogel (Pine Richland) 77

3. Maddie Sager (Owen J. Roberts) 77

6. Morgan Frazier (Cumberland Valley) 78

6. Madeline Herr (Council Rock North) 78

6. Maddy McDaniel (Central Valley) 78

9. Caroline Wrigley (North Allegheny) 79

10. Karly Brown (Archbishop Wood) 80

10. Megan Leto (North Allegheny) 80

10. Samantha Staudt (Coatesville) 80

York County player

13. Julianne Lee (Central York) 82