LINKEDINCOMMENTMORE

Email items for this column to community@yorkdispatch.com.

RECOGNITION

Kutztown University: Phil Vera, of York, was part of the KU Visual Arts Program, which was invited to participate in the 39th annual Philadelphia Museum of Art Craft Show, held Nov. 12-15.

Lebanon Valley College: More than 30 students spent part of the spring 2015 semester translating a children's book, "Sammy's Physical Therapy Advendure," into different languages. Local students who were involved in the Spanish translation are Karla Bingaman, of Brogue; Jordan Heavel, of Hanover; and Austin De La Ronde and Allonne Wilson-Brennan, both of York.

Lincoln Memorial University, College of Veterinary Medicine: Jessica L. Grove, of Windsor, received a white coat during a ceremony on Oct. 3 for the Class of 2019.

Susquehanna University: Local students who were elected as representatives in the Student Government Association are Madison Summers, of New Freedom, Alexis Aument, of Thomasville, and Michael Doran, of York.

DEAN'S LIST

East Stroudsburg University: Sarah K. Yinger, of Dover, spring semester.

University of the Sciences: Ellen Noel, of Hanover, summer semester.

GRADUATION

YTI Career Institute, York and Motorcycle Technology Center: The fall commencement ceremony was Nov. 18. Graduates are:

Motorsports technology: Tiari Glasby, of Felton; Jordan A. Franklin, of Red Lion; Dennis E. Thompson, of Seven Valleys; Juan F Winters, of York; and Nathan A. Kessler, of York Haven.

Business administration, business operations management: Leslie A. Humphrey, of Glen Rock, and Eddie Williams, of York.

Computer aided drafting and design: Alexander K. Jones, of Hanover; David Warren Jr., of Hellam; Alexander S. Ramsawak, of Windsor; and Jesse R. Mundis, of York.

Computer systems specialist: Troy J. Staub, of Hanover; Michele L. Frey, of New Park; Alan Hale, of York; and David R. Horton, of York Haven.

Dental assisting: Amber N. Rahn, of Dover; Alexa M. Prebich, of East Berlin; Hani Lee, of Spring Grove; and Lina M. Alvarado, April R. Eady and Kaela L. Gonzalez, all of York.

Electrical technology: Michael D. Bowers, of Dillsburg; Bradley R. Howard, of Etters; Hunter Kann, of Mount Wolf; Gregory K. Dickson, of Shrewsbury; and Jorge A. Mercado, Ratha Pim and Anthony E. Washington, all of York.

Electronics engineering technology: Shannon L. Boyer, of Dallastown; Daniel L. McKinney, of Hanover; and Christopher B. Smith, of York.

Heating, air conditioning & refrigeration technology: Tyler A. Capps and Benjamin A. Minshall, both of Airville; Kevin J. Gumerlock, Chad E. Landis and Robert E. Zeltwanger, all of Dover; Rein A. Pold, of Dillsburg; Dillon P. Buhl and Christopher M. Toomey, both of Hanover; and Kyle M. Smith, of York.

Medical assistant: Kelsey S. Stayrook, of East Berlin; Brittany N. Staub, of Hanover; Marissa N. Arena, of Lewisberry; Brittni N. Flawd, of Manchester; Robin L. Rudacille, of Mount Wolf; Samantha M. Bennett, of New Park; Jennifer C. Ayers, of Spring Grove; Brittany N. Crumling, of Windsor; and Kaelynn N. Kipp, Brenda L. Martin, Angela M. Stough and Amy M. Zuver, all of York.

Pharmacy technician: Sabrina R. Mitchem, of Hanover; Monique L. Foster, of Red Lion; Stephanie L. Seay, of Windsor; and Cynthia C. Anderson, Daisy Nunez Cisneros and Tayyiba H. Siddiqui, all of York.

Veterinary technician: Brittnee R. McClain, of Abbottstown; Stephanie N. Miller and Tiffany A. Smith, both of Hanover; Sara J. Kennedy, of New Cumberland; Jessica McKenzie, of Seven Valleys; Julia R. Sheffer, of Stewartstown; and Jeffrey O. Fleischer and Jazmine E. Holness, both of York.

HONORS

Lycoming College: Bethany Richardson, of York, was inducted into Lambda Pi Eta, the National Communication Association's official honor society.

Mary Baldwin College: Hilary Therit, of Hanover, was named to the spring 2015 honors list.

Susquehanna University: Local students who were named University Scholars are Austin Grubb, of Hanover; Jamie Marrs and Shelby McGuigan, both of Mount Wolf; and Abby Conway, of York.

Susquehanna University: Shea McKinney, of York, a first-year student, has been named to the honors program.

COLLEGE SPORTS

Stevenson University: Shelby Walter, of Spring Grove, a women's lacrosse player, helped her team, the Mustangs, achieve selection as a 2015 IWLACA Division III Academic Honor Squad, and Jessica Bossalina, of Hanover, was elected president of Mustang activities and programming, 2015-2016 school year.

MILITARY

Army National Guard: Pvt. Natalie Sola Garcia, of York, graduated from basic combat training, Fort Jackson, Columbia, S.C.

Air Force: Airman Daniel D. Warfel, of York, graduated from basic military training, Joint Base San Antonio-Lackland, Texas.

Army Reserve: Pvt. Patrick J. Prencipe, of York County, graduated from basic combat training, Fort Jackson, Columbia, S.C.

Army National Guard: Pvt. Cody C. Kitzmiller, of Spring Grove, graduated from basic combat training, Fort Jackson, Columbia, S.C.


LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: https://www.yorkdispatch.com/story/news/local/community/2015/11/18/people-you-know-nov-18-2015/75981508/