LINKEDINCOMMENTMORE

The 2015 spring commencement ceremony at York College was 10:15 a.m. May 16.

Local graduates are:

Associate degrees:

Shane Bohnert, York, General Studies; Randi Brock, York, General Studies; Sarah Krebs, Codorus, General Studies; Mariah Snyder, Dover, Biology; Nicole Seitz, Red Lion, Business Administration; Tracy Fishel, Spring Grove, Business Administration; and Andrew Clayton, Thomasville, Criminal Justice.

Bachelor's degrees:

Justin Alston, Spring Grove, Criminal Justice and Sociology; Ngozi Amaechi, York, Public Relations; Alexander Arigo, Hanover, Secondary Education-Social Studies and History, Cum Laude; Michelle Arnold, Felton, Professional Writing; Betty Aubin, York, Business Administration;

Michelle Babka, Dallastown, Biology; Olivia Baer, Littlestown, Radiography; Laura Bailey, Red Lion, Early Elementary/Special Education; Brooke Balek, East Berlin, Management, Cum Laude; Justin Bankard, Red Lion, Computer Information Systems; Ryan Bare, Shrewsbury, Computer Science; Tyler Barnhart, York, Computer Information Systems; Derik Bartrom, York Haven, Spanish Education, Magna Cum Laude; Emily Beard, York, Nursing; Katelyn Beaverson, York, Accounting, Summa Cum Laude; Cheyanne Beck, Dover, Early Elementary Education, Cum Laude; Joshua Bell, York, Early Elementary Education, Summa Cum Laude; Troy Billups, York, Mechanical Engineering; Alyssa Binns, York, Nursing; Megan Blair, York, Recreation and Leisure Administration; James Border, East Berlin, History; Noelle Bricker, Seven Valleys, Biology, Cum Laude; Jonathan Bromley, Shrewsbury, Mass Communications, Cum Laude; Paige Brumagen, Wellsville, Criminal Justice, Cum Laude; Shelby Buchanan, Windsor, Finance; Lauren Burns, New Freedom, Forensic Chemistry;

Brett Campbell, York, Accounting; John Paul Capresecco, Red Lion, Professional Writing, Summa Cum Laude; Betsy Chandlee, Dallastown, Psychology; Andrew Chase, York, Mass Communications; Anthony Cichetti, Hanover, Management; Angela Clark, York, Behavioral Science; Stephanie Clark, York, Economics and Finance; Brittney Clinton, York, Early Elementary/Special Education, Cum Laude; Kayla Clutter, Red Lion, Nursing, Summa Cum Laude; Kendall Cuthie, Felton, Graphic Design;

Courtney Dacheux, Dover, Behavioral Science; Benjamin Dannels, York, Political Science; Hieu Dao, York, Computer Science; Emily Davis, New Oxford, Early Elementary/Special Education, Summa Cum Laude; Rachel Davis, York, Professional Writing; Daniel Dennison, East Berlin, Entrepreneurship; Mackenzie Decker, Dover, Behavioral Science, Magna Cum Laude; Kari Delaney, Red Lion, Mass Communications; Morgan Denny, Dover, Psychology; Kiangana Dialungana, York, International Relations; Samantha Dinsmoor, York, Psychology; Jeremy Donaldson, Shrewsbury, Finance; John Dooley, Delta, Marketing; Grant Dube, Dallastown, Mechanical Engineering;

Gretchen Ebner, Hanover, Sociology, Summa Cum Laude; Timothy Eckert, New Oxford, Speech/Communications; Joette Eimerbrink, Thomasville, Criminal Justice; Kimberly Emlet, Abbottstown, Behavioral Science; Sydney Estes, York, Behavioral Science;

Olivia Farish, York, Nursing, Cum Laude; Andrew Feigley, Seven Valleys, Chemistry; Jaide Finfrock, Hanover, Mass Communications; Samantha Flaharty, Thomasville, Psychology; Christopher Flinchbaugh, York, Computer Science; James Forsyth, York, Accounting; Naomi Fort, York, Mass Communications, Magna Cum Laude; Brianna Fowler, Seven Valleys, Psychology; Erin Fox, York, Behavioral Science; Michael Frederick, Stewartstown, Mass Communications; Cari Friddle, York, Early Elementary/Special Education;

Bianca Garcia, Abbottstown, Mass Communications; Shane Gemmill, Stewartstown, Recreation and Leisure Administration; Caleb Glass, York, Supply Chain Operations Management; Angela Glotfelter, York, Professional Writing, Summa Cum Laude; Paul Glotfelter, York, Computer Engineering, Summa Cum Laude; Monique Gray, York, Biology and Chemistry; Heather Griffiths, York, Biology; Kellsie Groff, York, Psychology, Cum Laude; Kelsey Groff, Windsor, Nuclear Medicine Technology; Kathleen Grogan, Red Lion, Nursing; Adam Grove, Hanover, Business Administration; Madeline Gutekunst, York, Early Elementary/Special Education, Magna Cum Laude;

Paige Harrell, Thomasville, Nursing, Magna Cum Laude; Zachary Harrell, York, Economics; Melanie Hawn, Biglerville, Accounting; Lauren Hayman, East Berlin, Professional Writing, Cum Laude; Whitney Hebert, Stewartstown, Radiography, Summa Cum Laude; Alexander Heikes, York, Business Administration; Katharyn Hemberger, York, Recreation and Leisure Administration; Lindsey Henderson, East Berlin, Radiography, Magna Cum Laude; Whitney Henry, York, Professional Writing; Michelle Herr, York, Accounting, Summa Cum Laude; Mariah Hertz, York, Graphic Design, Cum Laude; Zachary Hertzog, Gettysburg, Management; Amanda Hinderlider, Felton, Marketing, Cum Laude; Vallie Hinkle, Hanover, Secondary Education-Mathematics; Molly Holden, New Freedom, Marketing; Ryan Hollinger, Hanover, Political Science; Drew Holtzapple, Dover, Computer Science; Tanner Hoover, York, Chemistry; Jessica Huska, Seven Valleys, Chemistry, Cum Laude;

Allen Jansen, Red Lion, Criminal Justice; Megan Jones, York, Marketing; Mark Jorgensen, Jacobus, Political Science, Bachelor of Arts, Summa Cum Laude; Jennifer Junggust, Stewartstown, Professional Writing;

Patrick Kaifer, Stewartstown, Business Administration; Mery Kelly, York, Early Elementary Education, Magna Cum Laude; Kelsey Kendig, Dover, Nursing; Asra Khan, York New Salem, Biology; Rashida King, York, Criminal Justice; Elisabeth Knisley, Felton, Biology; Ryan Kurz, York, Graphic Design, Magna Cum Laude;

Celia Lacker, Windsor, Behavioral Science; G. Anderson Lake, Hanover, Professional Writing; Tyler Laucks, York, Mechanical Engineering; Nicholas Lay, York, Computer Science; Ethan Lego, Glen Rock, Supply Chain Operations Management, Cum Laude; Kalene Leh, Spring Grove, Criminal Justice; Brady Lehigh, York, Finance, Magna Cum Laude; Brian Lehman, York, Business Administration; Amanda Lehr, Dover, Nursing; Ashly Lentz, East Berlin, Nursing; Katherine Lindner, York, Secondary Education-English, Summa Cum Laude; Thomas Link, Hanover, Music; Rita Lippi, Glen Rock, Sociology; Alex Long, Biglerville, Early Elementary/Special Education, Magna Cum Laude; Nicole Lucas, Dover, Chemistry; Meredith Lutz, York, Early Elementary Education, Magna Cum Laude;

Michele Macciola, Airville, Graphic Design; Justin Main, Glen Rock, Criminal Justice; Jed Maki, Shrewsbury, History; Tori Manjarrez, York, Secondary Education-Mathematics, Summa Cum Laude; Abigail Manville, McSherrystown, Early Elementary Education; Kimberly Martin, Hanover, Nursing; Kristin Martinak, Hanover, Early Elementary Education, Magna Cum Laude; Lily Matson, York, Behavioral Science, Magna Cum Laude; Karen Matthews, Dover, Middle Level Education-English, Summa Cum Laude; Jordan Mayer, Dallastown, Criminal Justice, Magna Cum Laude; James Mays, York, Business Administration; Lacie McHugh, Red Lion, Secondary Education-English; Chelsea McQuain, New Oxford, Mass Communications; Gabriel Melendez, York, Mathematics; Sabrina Mitchell, Shrewsbury, Marketing; Ashley Mitzel, York, Criminal Justice; Jessica Mooney, Stewartstown, Criminal Justice; Heather Morgan, New Oxford, Hospitality Management; Amanda Morrow, Dover, Entrepreneurship, Summa Cum Laude; Derek Myers, Windsor, Sociology; Nicole Myers, Felton, Accounting;

Jennifer Napierskie, Dover, Nursing, Magna Cum Laude; Tera Naugle, New Oxford, Radiography, Cum Laude; Hannah Newton, Hanover, Fine Art, Cum Laude; Delphine Ngounou, York, Nursing; Molly Norton, York, Professional Writing, Cum Laude; Tara O'Connell, Spring Grove, Accounting; Jacob Orner, East Berlin, Secondary Education-Mathematics;

Sarah Passio, Shrewsbury, Psychology; Lauren Peate, York, Hospitality Management; Carrie Peck, Dover, Fine Art; Benjamin Pettit, York, Business Administration; Marissa Plovic, York, Professional Writing; Brady Poteet, Brogue, Biology; Kyle Potts, York, Supply Chain Operations Management; Kierston Powell, Red Lion, Public Relations; Jennifer Prenger, Fawn Grove, Nursing; Alisha Quigley, Red Lion, Criminal Justice, Cum Laude;

Stacey Reed, Hanover, History; Danielle Reedy, East Berlin, Biology, Cum Laude; Jaclyn Reichard, Airville, Business Administration; Connor Riccardi, York, Graphic Design; Jordan Richardson, York, Behavioral Science and Criminal Justice; Dustyn Ritchey, York, Engineering Management, Magna Cum Laude; Amber Ritter, Red Lion, Public Relations; Alex Rizzuto, York, Computer Information Systems; Hannah Rohrbaugh, York, Early Elementary/Special Education, Summa Cum Laude; Johanna Roque, York, Recreation and Leisure Administration; Hannah Rowe, Gardners, Psychology; Kacey Royer, York, Speech/Communications; Emily Royster, York, Radiography; Monica Rubritz, York, Nursing; David Rutter, Hanover, Criminal Justice; Emily Ryan, York, Graphic Design;

Benzies Sakyi, York, Middle Level Education-Mathematics, Magna Cum Laude; Angelica Morales Santiago, York, Criminal Justice; Anthony Schneider, York, Business Administration; Jenna Shearer, Red Lion, Nursing, Cum Laude; Kim Siebert, Stewartstown, Accounting; Stephanie Simmering, Red Lion, Mathematics, Magna Cum Laude; Andrea Slagle, Dover, Mathematics; Dawn Smeltzer, Red Lion, Early Elementary Education, Cum Laude; Asa Smith, York, Biology; Derek Smith, New Oxford, Secondary Education-Mathematics, Cum Laude; Jaleesa Smith, York, Criminal Justice; John Smith, Biglerville, Accounting; Tanner Smith, Thomasville, Criminal Justice; Zackery Smith, Abbottstown, Business Administration, Summa Cum Laude; Donteris Spence, York, Sport Management; Joseph Splawski, Mount Wolf, Mathematics; Amy Staab, Hanover, Criminal Justice, Cum Laude; Brandon Stambaugh, Wrightsville, Criminal Justice; Loganne Storm, Hanover, Theatre, Magna Cum Laude; Joshua Strausbaugh, McSherrystown, Hospitality Management; Chelsia Stull, Hanover, Psychology; Alexis Swartz, York, Nuclear Medicine Technology; Samantha Swope, Hanover, Psychology;

Michael Thoman, New Oxford, Management; Mariah Thomas, New Freedom, Fine Art; Gary Taylor, York, Computer Information Systems, Cum Laude; Tanner Tyson, Spring Grove, Criminal Justice;

Monica Virgilio, McSherrystown, Criminal Justice; Olivia Vrankin, Stewartstown, Public Relations;

Kimberlee Wadleigh, York, Early Elementary/Special Education; Sarah Walsh, Stewartstown, Professional Writing, Magna Cum Laude; Philip Walters, Lewisberry, Accounting; Justine Ward, York, Graphic Design; Richard Ward, York, Professional Writing; Courtney Weaver, Hanover, Early Elementary/Special Education, Cum Laude; Erika Weaver, Hanover, Public Relations; Kory Weaver, Gettysburg, Nursing; Jasmine Wertz, Red Lion, Nursing, Cum Laude; Carrie Whitmore, Spring Grove, Mass Communications; Keith Wiley, Red Lion, International Relations and Philosophy, Cum Laude; Taylor Willett, York, Middle Level Education, Summa Cum Laude; Morgan Williams, Glen Rock, Marketing, Cum Laude; Megan Wineberg, New Oxford, Hospitality Management; Emily Wolf, Spring Grove, International Relations;

Abigail Young, York, Entrepreneurship; Brittany Young, York, Early Elementary Education; Chelsea Young, York, Criminal Justice; Daize Zeigler, Spring Grove, Nursing; and Ashley Zimmerman, Wrightsville, Nursing, Cum Laude.

Master's degrees:

Colleen Amundson, York, Nursing; Shannon Bachman, Red Lion, Nursing; Leah Baumgardner, Hanover, Nursing; Kimberly Brandstedter, York, Education; Jordan Dehoff, York, Business Administration; Robert Denoncourt, Yoe, Business Administration; Michael Fautch, York, Business Administration; Danielle Feil, York, Nursing; Elizabeth Glock, York, Education; Amanda Lawrence, Hanover, Nursing; Joseph Leong, York, Business Administration; Heather McGlynn, York, Nursing; Tammy Miceli, Lewisberry, Nursing; Chirag Panchal, York, Business Administration; Matthew Poff, Jacobus, Business Administration; Beth Riale, Felton, Nursing; Sarah Rohrbaugh, York, Nursing; Brady Sheffer, York, Business Administration; Carolyn Smith, York, Nursing; Ralph Spradley, York, Business Administration; Megan Treece, York, Business Administration; Deborah Yommer, Dover, Nursing; and Corinne Zatkos, Hanover, Education.

Doctorate degrees:

Paula Coe, of York Haven, and Abigail Strouse, of York, both Nursing Practice.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: https://www.yorkdispatch.com/story/news/education/2015/05/18/york-college-graduation-may-16-2015/73375588/