LINKEDINCOMMENTMORE

District Judge James S. Miner's office covers Penn and West Manheim townships.

Juvenile: Hanover; harassment; ordered to pay fine and costs.

Colby W. Kephart: Hanover; disorderly conduct; ordered to pay fine and costs.

Dwayne Brasee: Orrtanna; bad check; ordered to pay fine and costs.

Darlene D. Paige: Hanover; harassment; ordered to pay fine and costs.

Safeguard Properties: Valley View, Ohio; property maintenance code; ordered to pay fine and costs.

Shane R. Linebaugh: York Springs; bad check; ordered to pay fine and costs.

Antwan Barmer: Hanover; solid waste trash removal; ordered to pay fine and costs.

Desmond Handy: York; harassment (2 counts); ordered to pay fine and costs.

Anita Emlet: Hanover; disorderly conduct; ordered to pay fine and costs.

Teahlee Barrett: Hanover; disorderly conduct; ordered to pay fine and costs.

Brandon Mitten: Hanover; sale, possess and use of fireworks; ordered to pay fine and costs.

District Judge Dwayne A. Dubs' office covers Hanover.

Guy P. Howard: Hanover; public drunkenness; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Ernest L. Reed: Hanover; public drunkenness (2 counts); pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Wyatt W. Smith: Littlestown; public drunkenness; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Kelly J. Tracey: Thomasville; public drunkenness; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Roxey A. Myers: East Berlin; public drunkenness; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Christopher R. Wildasin: Hanover; harassment; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Savannah L. McVicker: Glen Rock; disorderly conduct; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Dennis J. Treadway Sr.: Hanover; harassment (2 counts); pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Brenda L. Treadway: Hanover; harassment (2 counts), disorderly conduct; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

Terri Wengland: Hanover; public drunkenness; pleaded guilty-ordered to pay fine and costs.

District Judge Robert A. Eckenrode's office covers East Manchester and Hellam townships, Hellam, Manchester, Mount Wolf and Wrightsville.

Jeffrey W. Weese: York Haven; DUI; waived to court.

Lauren M. Pennington: Wrightsville; DUI, forged/altered/counterfeit registration; waived to court.

Lelia M. Stamper: York County Prison; theft by deception, bad checks; waived to court.

Andrew M. Blanchard: York County Prison; DUI, driving while suspended, disorderly conduct; waived to court.

Kyle P. Sheehy: York County Prison; retail theft (2 counts), use/possession of drug paraphernalia; waived to court.

Donbosco Nzau Maweu: York; DUI; held for court.

Joseph L. Doersom: Dover; DUI; waived to court.

Nathan A. Brodbeck: Mount Wolf; possession of a controlled substance; held for court.

District Judge Scott J. Gross' office covers Fairview, Newberry and Conewago townships, Goldsboro, Lewisberry and York Haven.

Krista Luckenbill: Harrisburg; possession of a controlled substance, possession of drug paraphernalia; pleaded guilty.

Charles Swope III: Etters; DUI-general impairment, accident involving damage to unattended vehicle, careless driving, disregard traffic lane; held for court.

Tobijah Stauffer: Spring Grove; DUI-controlled substance-impaired ability, DUI-controlled substance-combination of alcohol and drugs, DUI-general impairment, careless driving, driving under suspension, driving unregistered vehicle, DUI-high rate of alcohol, DUI-controlled substance-Schedule 1; waived to court.

Jason Taylor: Shiremanstown; DUI-high rate of alcohol, DUI-general impairment; waived to court.

Alicia Strickler: York; DUI-general impairment; waived to court.

Kristen Stumper: York Haven; DUI-general impairment, DUI-high rate of alcohol, careless driving; waived to court.

Cynthia Bemis: Mechanicsburg; DUI-general impairment, criminal mischief, criminal trespass; waived to court.

Sonya Gundy: Mount Wolf; DUI-general impairment, DUI-highest rate of alcohol; waived to court.

Brian Shettel: Lewisberry; DUI-general impairment, DUI-high rate of alcohol; waived to court.

David Gilhooly III: Shiremanstown; DUI-general impairment, DUI-high rate of alcohol; waived to court.

Nathan Smeltzer: Red Lion; theft by unlawful taking, receiving stolen property; waived to court.

Carlos Stewart: Harrisburg; possession of marijuana; pleaded guilty.

Larry Myers: Thomasville; DUI-general impairment, accident involving damage to unattended vehicle, failure to notify police of accident, careless driving; waived to court.

Amber Torrens: York; theft by unlawful taking; held for court.

Casey Keller: York; simple assault, harassment, terroristic threats; held for court.

David Carroll: Glenarden, Md.; DUI-general impairment, driving under suspension, careless driving, restriction on alcoholic beverages; held for court.

Anthony Brock: York; DUI-controlled substance; waived to court.

Manuel Ramos: Harrisburg; burglary, theft by unlawful taking (2 counts), receiving stolen property (2 counts), possession of firearms prohibited, criminal trespass; held for court.

Elizabeth MdFeely: York; DUI-general impairment, careless driving, disregard traffic lane, DUI-high rate of alcohol; waived to court.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: https://www.yorkdispatch.com/story/news/crime/2015/09/30/crime-watch-sept-30-2015/73533454/