LINKEDINCOMMENTMORE

Email items for this column to bmundis@gannett.com.

FALL DEAN'S LIST

Alvernia University: Samantha Markel, of Dillsburg; Jebediah Walston, of Emigsville; Rachel Kohlway, of Felton; Ashlin Young, of Glen Rock; April Kump, of Hanover; Laurel Crumling, of Mount Wolf; Marisa Schutz, of Spring Grove; Matt Pyne, of Stewartstown; and Kathleen Byrne, Christopher Campo and Brittany Crowley, all of York.

University of Delaware: Bretta Fylstra, of Etters; Corrine Walsh, of Lewisberry; Daniel Ferraro, Jillian Silverman and Caroline Vesper, all of New Freedom; Amanda Shapiro, of Red Lion; Eric Johnson and Albert Schaeffer, both of Shrewsbury; Morgan Klinedinst, of Spring Grove; Jennifer Philbin, of Stewartstown; and Domenic Badovinac, Samuel Furio, Hayley Harrold, Armon Hasheminejad, Mikala Kin, Erik Peckmann, Caitlin Reeser, Sophia Sadock and Janson Stoltzfus, all of York.

University of Pittsburgh: Jennifer Golden, of Red Lion.

FALL PROVOST'S LIST

Hofstra University: Garrett Shum of Dallastown, and Damian Gallagher, of York.


FALL HONORS LIST

Concordia University: Elizabeth Holle, of Stewartstown.


FALL PRESIDENT'S LIST

Kent State University: Kara Gruver, of York.

University of Hartford: Joshua Breighner, of Dallastown.

Western New England University: Abigail B. Helfrich, of Hanover.

BACHELOR'S DEGREES

Kutztown University: Khrystyna N. Liske, of Delta; Emily Paige McQueen and Kodi D. Reed, both of Hanover; Faith Elizabeth Boyer and Derrick Edward Mayfield Jr., both of Seven Valleys; Gwynevere Isabella (cum laude), of Wrightsville; Kimberly Christine Nealon (magna cum laude), of York; and Lynsey Taylor Billet (summa cum laude), of York Haven.

University of Pittsburgh: Jennifer Golden, of Red Lion, with honors.

RECOGNITION

Susquehanna University: Matthew Rishell, of Jacobus, took part in the annual Mid-Atlantic European Union Simulation held in Washington, D.C., in the fall.

University of Pittsburgh: Jennifer Golden, of Red Lion, was named to the all-star field hockey team in the quarterfinals of the national tournament.

MILITARY

U.S. Naval Academy: Garrett Forrester, of York, a student at Penn State University, has been admitted to the academy's class of 2020. Forrester was nominated for the appointment by Sen. Pat Toomey.

Air Force: Airman 1st Class Nelson V. Lugo III, of York, graduated from basic military training, Joint Base San Antonio-Lackland, San Antonio, Texas.

Air Force: Airman Shelby Kent, of East Berlin, graduated from basic military training, Joint Base San Antonio-Lackland, San Antonio, Texas.


LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: https://www.yorkdispatch.com/story/life/announcements/2016/01/22/people-you-know-jan-22-2016/79176144/