LINKEDINCOMMENTMORE

York College held its 2015 winter commencement at 10:15 a.m. Tuesday, Dec. 22, in the Grumbacher Sport and Fitness Center’s M&T Field House. York Mayor C. Kim Bracey was the commencement speaker and Charlotte Wool, assistant professor of nursing, served as the faculty speaker.

The local graduates are:

ASSOCIATE DEGREES

Hanover: Timothy Rice, criminal justice;

Craig Griffin, York, general studies.

BACHELOR'S DEGREES

Dallastown:

Jessica Rollman, psychology.

Delta:

Aleacia White, early elementary/special education.

Dover:

Amanda Bowers, sociology;

Diana Leas, nursing;

Tyler Mears, psychology;

Haley Rudacille, early elementary/special education.

East Berlin:

Brandy Stormes, cum laude, early elementary education.

Etters:

Constance Heidel, nursing;

Leanne Richcreek, nursing.

Felton:

Rachel Grove, cum laude, secondary education-English;

Kelsey Hare, finance;

Kelsey Howes, behavioral science.

Glen Rock:

Megan Myers, magna cum laude, nursing;

Jennifer Verzi, early elementary education;

Deborah Walker, accounting.

Glenville:

Victoria Fahringer, behavioral science;

Raquel Hood, cum laude, early elementary/special education.

Hanover:

Crystal Atkins, cum laude, early elementary education;

Ace Black, sport management;

Emmeline Black, marketing;

Alexandra Clouspy, fine art and graphic design;

Stephanie Hague, nursing;

Cori Hutcheson, nursing;

Sandra Malinowski, cum laude, nursing;

Danielle Mohlhenrich, nursing;

Chelsea Monico, summa cum laude, fine art and graphic design;

Tyler Rhines, cum laude, accounting;

Megan Shannon, nursing;

Joshua Wivell, magna cum laude, supply chain operations management.

Hellam:

Stephanie Dersch, respiratory care.

Jacobus:

Andrew Langston, supply chain operations management.

Lewisberry:

Sharon Harig, nursing;

Adam Schin, computer engineering.

Manchester:

Leah Collier, behavioral science;

William Crespo, behavioral science.

Mount Wolf:

Chelsea Snyder, magna cum laude, English literary studies.

New Freedom:

Brian Hughes, business administration;

Jill Johnson, nursing;

Emily Kuhl, summa cum laude, professional writing and history;

Mariah Thomas, fine art.

Red Lion:

Allura Grim, nursing;

Samantha Sallada, early elementary education;

Tobias Tucaho, engineering management.

Seven Valleys:

Aaron Roth, computer science;

Louisa Staub, secondary education-mathematics.

Shrewsbury:

Carrie Attig, respiratory care.

Spring Grove:

Ryan Henry, business administration;

Susan Kemper, nursing;

Jessica Mallette, English literary studies;

Afolake Ogunfuwa, summa cum laude, nursing;

Heidi Rice, magna cum laude, early elementary education.

Stewartstown:

Lynzie Jones, behavioral science;

Brielle Unger, nursing.

Thomasville:

Amanda Flaharty, nursing;

Karla Swartzbaugh, nursing.

Wrightsville:

Wesley Hoffmaster, sport management;

Erika Lentz, criminal justice;

David Mizenko, management;

Shawna Thomas, summa cum laude, secondary education-social studies.

York:

Ahmed Alsalman, finance;

Tyler Chronister, finance;

Derek Anthony, management;

Jedidiah Artman, nursing;

Jessica Bennett, professional writing;

Benjamin Dannels, political science;

Megan Doudrick, magna cum laude, mathematics;

Kevin Eck, magna cum laude, history;

Garette Fallon, music;

Adam Fierro, criminal justice;

Shane Fox, criminal justice;

Kayla Frederick, biology;

Chantel Gotwalt, recreation and leisure administration;

Joan Geyer, nursing;

Brooke Hahn, cum laude, nursing;

DiNeasha Harris, nursing;

Milagros Hernandez, biology;

Karen Hersh, business administration;

Logan Hess, criminal justice;

Andrew Hopson, computer information systems;

Chantz Ilgenfritz, marketing;

Andrew Komar, criminal justice;

Rick Knouse, psychology;

Andrew Lease, supply chain operations management;

Justin Lewis, criminal justice;

Tyler Lookingbill, music;

Sean Mansberger, cum laude, accounting;

Sarah McCauley, public relations;

Debra Mitzel, respiratory care;

Andrea Mummert, cum laude, nursing;

Justin Overmiller, history;

Derek Pitzer, computer information systems;

Lauren Rabuck, cum laude, secondary education-English;

Tyler Reisinger, secondary education-mathematics;

Gabriella Restuccia, psychology;

Samantha Ribera, secondary education-English;

Arthur Robertson, graphic design;

Kristin Rood, nursing;

Kayla Ruth, cum laude, nursing;

Nikki Schenandore, nursing;

Amanda Shockey, marketing;

Romy Shockey, cum laude, biology;

Brittany Vanover, nursing;

Mitchell Veltri, secondary education-mathematics;

Mary Vogt, respiratory care;

Kerri Warner, early elementary/special education;

Shawna Weaver, cum laude, middle level education;

Da'Vaughn White, recreation and leisure administration;

Felicia Williams, behavioral science;

Karla Wolf, marketing;

Alexandra Yambor, cum laude, English literary studies and professional writing;

Anna Yeiser, nursing;

Ashley Zink, nursing.

MASTER'S DEGREES

Business administration:

Mount Wolf: Rachael Potts.

Red Lion: Donald Sprenkle.

York: Kathleen Gaudet, Alexa Gohn, Shannon Eshelman, Jason Kreiger, Daniel May, Gela Mchedlishvili and Deanna Ruff.

York Haven: Megan Nichols.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: https://www.yorkdispatch.com/story/life/announcements/2015/12/22/york-college-graduation-winter-2015/77747634/