BOYS

CLASS AAAA

SECOND ROUND

Wednesday, March 13

Chester 67, Williamsport 60

Great Valley 64, Parkland 61

Coatesville 58, Norristown 52

St. Joseph's Prep 72, York 55

Harrisburg 79, Upper Darby 62

Lower Merion 63, Martin Luther King 50

New Castle 57, North Allegheny 46

Erie Cathedral Prep 58, Hampton 50

QUARTERFINALS

Saturday, March 16

Sites & times, TBA

Chester (1-1, 26-3) vs. Great Valley (1-4, 28-3)

Coatesville (1-5, 24-7) vs. St. Joseph's Prep (12-3, 23-5)

Harrisburg (3-1, 28-2) vs. Lower Merion (1-2, 27-3)

New Castle (7-1, 28-0) vs. Erie Cathedral Prep (10-1, 23-2)

CLASS AAA

QUARTERFINALS

Friday, March 15

Neumann-Goretti (12-1, 23-5) vs. Donegal (3-3, 28-2) at Coatesville H.S., 7 p.m.

Abington Heights (2-1, 27-2) vs. Imhotep Charter (12-2, 25-5) at William Allen H.S., Allentown, 7 p.m.

Archbishop Carroll (12-4, 21-6) vs. Chartiers Valley (7-2, 24-4) at Chambersburg H.S., 7 p.m.

Montour (7-1, 24-4) vs. General McLane (10-1, 22-5) at New Castle H.S., 8 p.m.

CLASS AA

SECOND ROUND

Wednesday, March 13

Loyalsock 51, Communications Tech 48

Camp Hill Trinity 74, William Sayre 47

Scranton Holy Cross 70, Del-Val Charter 54

Constitution 63, Delone Catholic 55

Beaver Falls 53, Mercyhurst Prep 39

Lakeview 49, Greensburg Central Catholic 41

Conemaugh Twp. 65, Northern Cambria 46

West Middlesex 61, Johnstown Bishop McCort 54

QUARTERFINALS

Saturday, March 16

Sites & times, TBA

Loyalsock (4-1, 26-3) vs. Camp Hill Trinity (3-2, 20-7)

Scranton Holy Cross (2-1, 25-5) vs. Constitution (12-3, 18-9)

Beaver Falls (7-1, 25-3) vs. Lakeview (10-2, 23-4)

Conemaugh Twp. (5-1, 25-3) vs. West Middlesex (10-1, 24-3)

CLASS A

QUARTERFINALS

Friday, March 15

Sankofa Freedom (12-3, 16-11) vs. Math, Civics & Sciences (12-2, 25-2) at La Salle College H.S., Wyndmoor, 6 p.m.

Church Farm (1-1, 23-6) vs. Roberts Vaux (12-1, 21-8) at La Salle College H.S., Wyndmoor, 7:30 p.m.

Bishop Carroll (6-2, 23-5) vs. Lincoln Park (7-4, 21-6) at Hempfield H.S., Greensburg, 7 p.m.

Smethport (9-4, 24-3) vs. Johnsonburg (9-1, 28-2) at Clarion University, 7 p.m.

GIRLS

CLASS AAAA

QUARTERFINALS

Friday, March 15

Spring-Ford (1-1, 29-2) vs. Dover (3-4, 27-3) at Garden Spot H.S., New Holland, 6 p.m.

Cardinal O'Hara (12-1, 23-5) vs. Central Dauphin (3-2, 22-6) at Governor Mifflin I.S., Shillington, 7:30 p.m.

North Penn (1-6, 24-5) vs. Cumberland Valley (3-5, 24-6) at Garden Spot H.S., New Holland, 7:30 p.m.

Mount Lebanon (7-4, 24-3) vs. Chartiers Valley (7-2, 20-7) at North Hills H.S., Pittsburgh, 8 p.m.

CLASS AAA

SECOND ROUND

Wednesday, March 13

Prep Charter 77, Gettysburg 49

Bethlehem Catholic 56, Honesdale 42

Scranton Prep 40, Palmyra 36

Villa Maria Academy 44, Holy Redeemer 40

Lancaster Catholic 54, Archbishop Wood 46

Blackhawk 82, Forest Hills 52

South Park 50, Hopewell 46

Franklin 65, Elizabeth Forward 45

QUARTERFINALS

Saturday, March 16

Sites & times, TBA

Prep Charter (12-1, 20-2) vs. Bethlehem Catholic (11-1, 26-2)

Scranton Prep (2-2, 27-2) vs. Villa Maria Academy (1-1, 23-5)

Lancaster Catholic (3-5, 30-1) vs. Blackhawk (7-4, 26-1)

South Park (7-1, 25-2) vs. Franklin (10-1, 26-1)

CLASS AA

QUARTERFINALS

Friday, March 15

Notre Dame-Green Pond (11-1, 22-5) vs. Saint Basil (1-1, 19-8) at Governor Mifflin I.S., Shillington, 6 p.m.

York Catholic (3-1, 27-2) vs. Pine Grove (11-2, 24-4) at East Pennsboro H.S., 7 p.m.

Bishop Canevin (7-1, 24-4) vs. Burrell (7-3, 24-3) at North Hills H.S., Pittsburgh, 6 p.m.

Seton-La Salle (7-2, 26-2) vs. Mohawk (7-5, 19-7) at New Castle H.S., 6 p.m.

CLASS A

SECOND ROUND

Wednesday, March 13

Steelton-Highspire 74, Jenkintown 39

Tri-Valley 68, Old Forge 44

Lourdes Regional 57, Girard College 42

Southern Fulton 73, Halifax 34

Vincentian 44, BerlinBrothersvalley 42

Kennedy Catholic 70, Port Allegany 21

Bishop Guilfoyle 62, Serra Catholic 50

Clarion 61, Conemaugh Twp 59

QUARTERFINALS

Saturday, March 16

Sites & times, TBA

Steelton-Highspire (3-1, 25-4) vs. Tri-Valley (11-1, 25-3)

Lourdes Regional (4-1, 22-5) vs. Southern Fulton (5-2, 25-3)

Vincentian (7-1, 27-1) vs. Kennedy Catholic (10-1, 24-2)

Bishop Guilfoyle (6-1, 26-2) vs. Clarion (9-1, 25-3)

BOYS' BOXES

Class AAAA

York High (55)

D. Wilson 2 3-4 8, Casiano 0 0-0 0, Rivera 0 0-0 0, Maddox 1 0-0 2, Stephens 3 1-2 7, Dickson 1 0-0 2, Jackson 1 1-2 3, Beard 3 0-0 6, Shifflett 0 1-2 1, J. Wilson 6 1-3 13, Parker 5 2-4 13. Totals: 22 9-17 55. Three-point goals: D. Wilson, Parker.

St. Joseph's Prep (72)

Overton 5 0-0 12, Kelly 2 4-4 10, Nedbal 0 0-0 0, Thompson 5 6-7 19, Wall 0 0-0 0, Clover 2 1-2 5, Sherry 2 6-6 10, Stewart 0 0-0 0, MacWilliams 0 0-0 0, Slusarczyk 0 0-0 0, Vasturia 3 8-9 15, Hueber 0 1-2 1. Totals: 19 26-30 72. Three- point goals: Thompson 3, Overton 2, Kelly 2, Vasturia.

York High   7    8  16  24 -- 55 St. Joseph's Prep 15  16  15  26 -- 72

Class AA

Constitution (63)

Gilbert 7 6-8 20, Liggins 6 3-6 15, Preito 4 4-9 13, Williams 4 1-2 9, King 2 0-3 5, Andrews 0 1-2 1, Kpokuyou 0 0-0 0, Vaughn 0 0-0 0. Totals: 23 15-30 63. Three-point field goals: King, Preito.

Delone Catholic (55)

Moore 7 3-5 20, Austin 5 0-0 11, Smith 3 2-6 9, Orndorff 2 4-7 8, Wiles 2 3-4 7, Altland 0 0-0 0, Kilkelly 0 0-0 0. Totals: 19 12-22 55. Three- point field goals: Moore 3, Smith, Austin.

Constitution 17  15  15  16 -- 63 Delone Catholic 14  12  14  15 -- 55