POWER RATINGS

(Thursday games of Jan. 24)

BOYS

Class AAAA

(Top 20 qualify for playoffs)

Team, Record Rating

  1. Harrisburg (16-1)0.853416

  2. Lancaster McCaskey (16-2)0.804799

  3. York High (15-2) 0.791824

  4. Wilson (13-3)0.756707

  5. Exeter Township (16-2)0.751064

  6. Chambersburg (10-6)0.725507

  7. Elizabethtown (13-5)0.717699

  8. Cumberland Valley (11-7)0.714919

  9. South Western (12-5) 0.711208

10. Reading (9-9)0.694312

11. Dallastown (12-5) 0.691124

12. Carlisle (9-8)0.688125

13. Cedar Crest (12-7)0.687406

14. Warwick (10-9)0.662822

15. Manheim Twp. (10-8)0.657233

16. Hempfield (9-8)0.652376

17. CD East (8-10)0.650272

18. Lower Dauphin (11-7)0.645380

19. Mechanicsburg (9-8)0.644071

20. Red Lion (10-7) 0.642055 Other York-Adams Teams

24. Central York (9-9) 0.626533 34. New Oxford (5-12) 0.475682 40. Spring Grove (1-16) 0.350702 41. York Tech (4-13) 0.310214 Class AAA

(Top 18 qualify for playoffs)

  1. Susquehanna Twp. (18-1)0.817681

  2. Donegal (19-0)0.808095

  3. Steel-High (14-2)0.745321

  4.Gettysburg (15-4)0.741609

  5. Greencastle-Antrim (13-3)0.713627

  6. Berks Catholic (15-3)0.709838

  7. Palmyra Area (13-5)0.690802

  8. Bishop McDevitt (11-6)0.688742

  9. Lancaster Catholic (13-5)0.688264

10. Bermudian Springs (14-3) 0.681296 11. Eastern York (13-5) 0.668500

12. Northern Lebanon (14-5)0.649235

13. Milton Hershey (11-5)0.648866

14. Northeastern (10-6) 0.648116

15. Boiling Springs (11-6)0.646803

16. Lancaster Mennonite (13-6)0.643452

17. Susquehannock (13-5) 0.636841

18. Manheim Central (11-6)0.629362

Other York-Adams Teams

20. West York (8-10) 0.571510 21. York Suburban (8-8) 0.540073 24. Dover (6-10) 0.514866 31. Littlestown (6-12) 0.421290 36. Kennard-Dale (1-17) 0.318.305 Class AA

(Top 10 qualify for playoffs)

  1. Trinity (13-3)0.764443

  2. Delone Catholic (10-7) 0.615232

  3. Columbia (8-11)0.540888

  4. Camp Hill (10-8)0.536926

  5. Upper Dauphin (11-5)0.490017

  6. Hanover (10-8) .478150   7. York Catholic (6-11) 0.454859

  8. Annville-Cleona (4-15)0.413846

  9. Tulpehocken (7-11)0.372742

10. Brandywine Heights (5-11)0.372202

Other York-Adams Teams

14. Biglerville (3-12) 0.292545 16. Fairfield (2-15) 0.241997 Class A

(Top 12 qualify for playoffs)

  1. Greenwood (15-2)0.655275

  2. New Hope Academy (14-2) 0.618432

  3. Lebanon Catholic (12-6)0.602048

  4. Covenant Christian Academy (8-2)0.529825

  5. Mt. Calvary Christian (14-4)0.518806

  6. Bible Baptist (12-5)0.479481

  7. Harrisburg Academy (13-5)0.465769

  8. Antietam (10-8)0.457020

  9. High Point Baptist (11-3)0.435464

10. Lancaster County Christian (9-6)0.415175

11. Harrisburg Christian (7-9)0.351725

12. Hershey Christian (6-8)0.318621

Other York County Teams

21. Christ. Sch. of York (1-13) 0.220859 23. York Country Day (0-10) 0.120569 GIRLS

Class AAAA

(Top 20 teams qualify for playoffs)

  1. Wilson (13-2)0.810107

  2. Dover (17-0) 0.808862

  3. Cumberland Valley (15-3)0.801560

  4. Central Dauphin (14-3)0.798922

  5. CD East (13-4)0.772310

  6. Manheim Twp. (16-2)0.768669

  7. Hershey (15-2)0.761953

  8. Lampeter-Strasburg (17-1)0.749434

  9. Cocalico (14-3)0.735812

10. Hempfield (14-4)0.729942

11. Dallastown (13-5) 0.725830

12. Ephrata (14-5)0.722661

13. Red Lion (11-6) 0.707662

14. Reading (9-5)0.690724

15. Solanco (11-7)0.678637

16. Gov. Mifflin (10-7)0.665776

17. Mechanicsburg (11-6)0.664407

18. Harrisburg (9-9)0.643609

19. Lower Dauphin (10-8)0.628488

20. Elizabethtown (9-9)0.616886

Other York-Adams Teams

21. Spring Grove (8-9) 0.604545 24. York Country Day (13-2) 0.579261 25. Central York (7-10) 0.573362 28. South Western (5-10) 0.536515 29. New Oxford (5-11) 0.530094 40. York High (3-14) 0.359894 Class AAA

(Top 18 teams qualify for playoffs)

  1. Palmyra (18-0)0.806673

  2. West York (14-2) 0.793136

  3. Lancaster Catholic (17-0)0.783589

  4. West Perry (16-2)0.721645

  5. Susquehannock (12-5) 0.710711

  6. Gettysburg (13-4)0.698217

  7. Conrad Weiser (14-3)0.693785

  8. Trinity (9-6)0.681886

  9. Eastern York (13-5) 0.675666

10. Fleetwood (13-3)0.672125

11. Berks Catholic (13-5)0.668992

12. Boiling Springs (12-5)0.650816

13. Northern Lebanon (13-6)0.638140

14. Big Spring (12-6)0.631314

15. Kennard-Dale (12-6) 0.620945

16. ELCO (11-8)0.612837

17. Middletown (11-7)0.599524

18. Hamburg (11-6).581531

Other York-Adams Teams

23. Northeastern (5-13) 0.484891 25. York Suburban (4-15) 0.436672 26. Bermudian Springs (5-11) 0.436034 33. Littlestown (0-15) 0.223525 Class AA

(Top 10 qualify for playoffs)

  1. York Catholic (15-1) 0.780244   2. Delone Catholic (14-3) 0.697623

  3. Oley Valley (14-4)0.631742

  4. Camp Hill (12-5)0.612756

  5. Biglerville (11-5) .595191   6. Hanover (11-6) .587773

  7. Annville-Cleona (11-8)0.561154

  8. Brandywine Heights (10-7)0.534166

  9. Newport (10-5)0.455494

10. Tulpehocken (9-8)0.446335

Other York-Adams Teams

14. Fairfield (5-11) 0.416107 Class A

(Top 12 qualify for playoffs)

  1. Steel-High (15-2)0.714232

  2. Mt. Calvary Christian (12-4)0.540211

  3. High Point Baptist Academy (9-3)0.513748

  4. Bible Baptist (11-6)0.500038

  5. Lebanon Catholic (9-9)0.494994

  6. Harrisburg Christian (11-5)0.492635

  7. Halifax (9-8)0.420759

  8. Hershey Christian (7-8)(0.380280)

  9. Millersburg (8-9)0.367120

10. Christian School of York (7-7) 0.365288

11. Veritas Academy (9-7)0.363989

12. Upper Dauphin (6-10)0.336948

Other York County Team

17. New Hope Academy (4-12) 0.256142