BOYS

Class AAAA

Tuesday's Semifinals

Harrisburg 58, Wilson 56.

York High 81, McCaskey 76.

Tuesday's Consolation Semifinals

Carlisle 39, Cumberland Valley 37.

Reading 53, Chambersburg 47.

Thursday's Third-Place Game

(4) Wilson (20-6) vs. (2) McCaskey (25-3), TBA.

Thursday's Fifth-Place Game

(12) Carlisle (14-11) vs. (10) Reading (15-13), TBA.

Thursday's Seventh-Place Game

(9) Cumberland Valley (14-11) vs. (6) Chambersburg (15-10), TBA.

Saturday's Finals

(3) York High (26-2) vs. (1) Harrisburg (25-2) at Giant Center, 1 p.m.

Class AAA

Thursday's Finals

(12) Palmyra (18-7) vs. (3) Berks Catholic (25-3) at Giant Center, 8 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(1) Susquehanna Twp. (24-3) vs. (2) Donegal (25-2), TBA.

Thursday's Fifth-Place Game

(9) Northeastern (18-8) vs. (6) Bishop McDevitt (18-7), TBA.

Thursday's Seventh-Place Game

(13) Boiling Springs (16-9) vs. (7) Lancaster Catholic (17-9), TBA.

Class AA

Wednesday's Semifinals

(1) Trinity (17-6) vs. (4) Columbia (11-12) at Giant Center, 8:30 p.m.

(2) Delone Catholic (15-9) vs. (3) Camp Hill (14-9) at Giant Center, 7 p.m.

Class A

Friday's Finals

(1) Greenwood (21-3) vs. (2) Lebanon Catholic (17-7) at Giant Center, 5 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(12) Harrisburg Christian (12-13) vs. (3) New Hope Academy (17-5), TBA.

GIRLS

Class AAAA

Monday's Semifinal

Central Dauphin 52, Dover 39.

Tuesday's Semifinal

Wilson 52, Central Dauphin East 43.

Monday's Consolation Semifinals

Manheim Twp. 47, Hershey 46.

Cumberland Valley 61, Lampeter-Strasburg 45.

Friday's Final

(4) Central Dauphin (20-5) vs. (2) Wilson (23-2) at Giant Center, 8:30 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(1) Dover (25-2) vs. (6) Central Dauphin East (19-6), TBA.

Thursday's Fifth-Place Game

(5) Manheim Twp. (22-4) vs. (3) Cumberland Valley (21-6), TBA.

Thursday's Seventh-Place Game

(8) Hershey (20-5) vs. (7) Lampeter-Strasburg (23-4), TBA.

Class AAA

Wednesday's Semifinals

(1) Palmyra (26-0) vs. (5) Gettysburg (20-5) at Giant Center, 4 p.m.

(2) West York (23-4) vs. (6) Susquehannock (17-7) at Giant Center, 5:30 p.m.

Tuesday's Consolation Semifinals

Eastern York 47, Big Spring 35.

Lancaster Catholic 59, Berks Catholic 40.

Thursday's Fifth-Place Game

(8) Eastern York (18-8) vs. (3) Lancaster Catholic (26-1), TBA.

Class AA

Thursday's Finals

(1) York Catholic (24-2) vs. (2) Delone Catholic (19-6) at Giant Center, 6:15 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(4) Annville-Cleona (15-10) vs. (3) Oley Valley (18-7), TBA.

Class A

Tuesday's Semifinals

Steel-High 90, Upper Dauphin 40.

Halifax 53, High Point Baptist 31.

Thursday's Finals

(1) Steel-High (22-4) vs. (7) Halifax (16-9) at Giant Center, 4:30 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(12) Upper Dauphin (11-12) vs. (3) High Point Baptist (18-5), TBA.

BOYS' BOX

Boys' AAAA Semifinal

York High (81)

D Wilson 7 8-11 24, Dickson 1 1-3 3, Beard 1 0-0 2, J Wilson 6 2-3 14, Parker 6 8-11 23, Stephens 3 7-7 13, Casiano 0 0-0 0, Jackson 0 2-2 2. Totals: 24 28-37 81. Three-point field goals: Parker 3; D Wilson 2.

Lancaster McCaskey (76)

Swinton 3 3-5 9 Cherry 9 2-3 23, Staten 4 1-5 9, Pinkard 4 4-6 14, Cowan 0 2-2 2, Fuentes 0 1-3 1, Dixon 5 1-3 12, Bynum 1 0-0 3, Washington 1 0-0 3. Totals: 27 14-27 76. Three-point field goals: Cherry 3; Pinkard 2; Dixon, Bynum, Washington.

York High 22  18  17  24 -- 81 Lancaster McCaskey 13  18  21  24 -- 76

GIRLS' BOX

Girls' AAA Consolation Semifinal

Big Spring (35)

Kepner 1 2-2 4; Bower 1 6-9 8; Camdzic 5 0-0 10; Bitner 1 0-0 2; Dupert 2 0-0 4; Theummel 1 2-3 4; Burkett 0 2-2 2; Stevens 0 1-2 1; Wilson 0 0-0 0. Totals: 11 13-18 35. Three-point field goals: None.

Eastern (47)

Beaver 0 0-0 0; Kalke 1 0-0 3; L. Myers 2 1-2 5; Dietz 1 0-0 3; Thomas 3 5-7 11; Nalls 2 0-2 4; E. Myers 4 3-6 11; Pennell 4 2-2 10. Totals: 17 11-19 47. Three-point field goals: Kalke, Dietz.

Big Spring 12  2    8  13 -- 35 Eastern   7  7  17  16 -- 47