DISTRICT 3 BASKETBALL

Boys

Class AAAA

Tuesday's Semifinals

(1) Harrisburg (24-2) vs. (4) Wilson (20-5) at Giant Center, 8 p.m.

(2) McCaskey (25-2) vs. (3) York High (25-2) at Giant Center, 6:30 p.m.

Tuesday's Consolation Semifinals

(9) Cumberland Valley (14-10) vs. (12) Carlisle (13-11) at East Pennsboro, 7:30 p.m.

(10) Reading (14-13) vs. (6) Chambersburg (15-9) at Cumberland Valley, 6:30 p.m.

Class AAA

Monday's Semifinals

Palmyra 68, Susquehanna Twp. 58.

Berks Catholic 41, Donegal 38.

Monday's Consolation Semifinals

Northeastern 68, Greencastle 64.

Bishop McDevitt 73, Lancaster Catholic 57.

Thursday's Finals

(12) Palmyra (18-7) vs. (3) Berks Catholic (25-3) at Giant Center, 8 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(1) Susquehanna Twp. (24-3) vs. (2) Donegal (25-2), TBA.

Thursday's Fifth-Place Game

(9) Northeastern (18-8) vs. (6) Bishop McDevitt (18-7), TBA.

Thursday's Seventh-Place Game

(13) Boiling Springs (16-9) vs. (7) Lancaster Catholic (17-9), TBA.

Class AA

Wednesday's Semifinals

(1) Trinity (17-6) vs. (4) Columbia (11-12) at Giant Center, 8:30 p.m.

(2) Delone Catholic (15-9) vs. (3) Camp Hill (14-9) at Giant Center, 7 p.m.

Class A

Monday's Semifinals

Greenwood 57, Harrisburg Christian 24.

Lebanon Catholic 67, New Hope Academy 49.

Friday's Finals

(1) Greenwood (21-3) vs. (2) Lebanon Catholic (17-7) at Giant Center, 5 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(12) Harrisburg Christian (12-13) vs. (3) New Hope Academy (17-5), TBA.

Girls

Class AAAA

Monday's Semifinal

Central Dauphin 52, Dover 39.

Tuesday's Semifinal

(2) Wilson (22-2) vs. (6) Central Dauphin East (19-5) at Giant Center, 5 p.m.

Monday's Consolation Semifinals

Manheim Twp. 47, Hershey 46.

Cumberland Valley 61, Lampeter-Strasburg 45.

Friday's Final

(4) Central Dauphin (20-5) vs. Wilson-Central Dauphin East winner at Giant Center, 8:30 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(1) Dover (25-2) vs. Wilson-Central Dauphin East loser, TBA.

Thursday's Fifth-Place Game

(5) Manheim Twp. (22-4) vs. (3) Cumberland Valley (21-6), TBA.

Thursday's Seventh-Place Game

(8) Hershey (20-5) vs. (7) Lampeter-Strasburg (23-4), TBA.

Class AAA

Wednesday's Semifinals

(1) Palmyra (26-0) vs. (5) Gettysburg (20-5) at Giant Center, 4 p.m.

(2) West York (23-4) vs. (6) Susquehannock (17-7) at Giant Center, 5:30 p.m.

Tuesday's Consolation Semifinals

(8) Eastern York (17-8) vs. (13) Big Spring (16-9) at Cumberland Valley, 8 p.m.

(7) Berks Catholic (20-6) vs. (3) Lancaster Catholic (25-1) at Penn Manor, 7 p.m.

Class AA

Monday's Semifinals

York Catholic 67, Annville-Cleona 41.

Delone Catholic 73, Oley Valley 72, OT.

Thursday's Finals

(1) York Catholic (24-2) vs. (2) Delone Catholic (19-6) at Giant Center, 6:15 p.m.

Thursday's Third-Place Game

(4) Annville-Cleona (15-10) vs. (3) Oley Valley (18-7), TBA.

Class A

Tuesday's Semifinals

(1) Steel-High (21-4) vs. (12) Upper Dauphin (11-11) at Cumberland Valley, 5 p.m.

(7) Halifax (15-9) vs. (3) High Point Baptist (18-4) at East Pennsboro, 6 p.m.

BOYS' BASKETBALL BOXES

District 3-AAA Consolation

Northeastern (68)

Kh Nwandu 9 5-7 23, Riley 10 2-3 22, Sprenkle 0 0-0 0, Coleman 0 0-0 0, Wade 0 0-0 0, Ko Nwandu 3 0-0 6, Marshall 0 0-0 0, Maxfield 1 0-0 2, Eyster 1 0-0 3, Hoffman 4 4-6 12. Totals: 28 11-16 68. Three-point field goal: Eyster.

Boiling Springs (64)

Lithgow 1 1-2 3, S Gelber 4 2-4 10, M Gelber 9 0-0 23, Keller 0 0-0 0, Wise 0 0-0 0, Pittenger 3 5-6 12, McHenry 3 0-0 9, Contreras 3 1-4 7. Totals: 23 9-16 64. Three-point field goals: M Gelber 5; McHenry 3; Pittenger.

Northeastern 18  17  15  18 -- 68 Boiling Springs 18  14  11  21 -- 64

District 3-A Semifinal

New Hope Academy (49)

Matthews 1 0-2 2, Brown 7 2-4 16, Morgan 5 2-2 13, Salisbury 4 1-4 9, Harris 3 0-0 6, Murray 0 0-0 0, Nunez 0 0-0 0, Murphy 1 0-0 3, Serrano 0 0-0 0, March 0 0-0 0. Totals: 21 5-12 49. Three- point field goals: Morgan, Murphy.

Lebanon Catholic (67)

Colon 0 1-2 1, Orr 5 11-13 23, Pletz 5 0-0 14, Frattaroli 5 6-7 16, Thomas 3 0-4 9, Groh 2 0-2 4. Totals: 20 18-28 67. Three-point field goals: Pletz 4; Thomas 3; Orr 2.

New Hope Academy 11    7  12  19 -- 49 Lebanon Catholic 12  14  25  16 -- 67

Other Game

Carlisle Christian (57)

Williamson 11 2-3 24; Barnes 7 3-7 18; Eaton 4 1-4 9; Fisher 1 0-0 2; Johns 1 0-0 2; Elliott 1 0-0 2. Totals: 25 6-14 57. Three-point field goals: Barnes.

Red Lion Christian (77)

Myers 10 1-2 21; Thompson 9 1-3 20; Willard 7 0-0 17; Fahs 2 0-0 5; Mercy 2 0-0 4; Geiselman 1 0-0 3; Garner 1 0-0 3; Taylor 1 0-0 2; Keenan 1 0-0 2. Totals: 34 2-5 77. Three-point field goals: Willard (3), Geiselman, Fahs, Thompson, Garner.

Carlisle Christian   1  21  15  20 -- 57 Red Lion Christian 32  14  17  14 -- 77

GIRLS' BASKETBALL BOXES

District 3-AAAA Semifinal

Central Dauphin (52)

Weaver 2 0-0 4, Hartwick 0 3-4 3, Stouffer 1 0-0 2, Parsons 6 3-4 15, Hatcher 3 1-2 7, Davis 0 -0 0, Pr. Martin 5 7-8 17, Pe. Martin 0 0-0 0, Lesko 2 0-0 4. Totals: 19 14-18 52. Three-point field goals: none.

Dover (39)

Fox 0 0-0 0, Funk 3 2-4 10, Fowler 2 0-0 4, Lokhaiser 2 1-2 6, Hall 3 4-7 11, Crossan 0 0-0 0, Herman 4 0-0 8. Totals: 14 7-13 39. Three- point field goals: Funk 2, Hall, Lokhaiser.

Central Dauphin 11  10  16  15 -- 52 Dover 18    7    4  10 -- 39

District 3-AA Semifinals

Annville-Cleona (41)

Siebecker 5 0-2 12, Inman 0 0-0 0, Wanamaker 4 2-2 11, Reigle 0 0-0 0, Fischer 0 0-0 0, Bachman 2 0-0 5, Parks 4 0-0 8, Winters 0 0-0 0, Battle 2 1-2 5. Totals: 17 3-6 41. Three-point goals: Siebecker 2, Wanamaker, Bachman.

York Catholic (67)

Lehr 0 0-0 0, York 3 0-0 6, McNamara 1 2-2 4, Jones 0 2-2 2, Chesko 3 0-0 6, Ressler 1 0-0 2, Klunk 6 4-4 17, Demonda 1 0-0 2, Echevarria 4 0-0 8, Laslo 10 0-1 20. Totals: 29 8-9 67. Three-point goals: Klunk.

Annville-Cleona 8    6    15  12-- 41 York Catholic 20  16  12  19-- 67

Oley Valley (72)

Dunn 10 7-10 29, Kauffman 0 0-0 0, Deptula 1 0-0 2, Aulenbach 3 0-0 6, Matuzsak 0 0-2 0, Rizzuti 5 3-5 16, Vallely 7 5-7 19. Totals: 26 15-24 72. Three-point field goals: Rizzuti 3; Dunn 2.

Delone Catholic (73)

Comly 9 0-0 20, Gingrow 3 0-1 6, Ugarte 0 0-0 0, Laughman 0 0-0 0, Sponseller 9 3-3 27, Wilson 0 0-0 0, Ball 2 1-2 5, Mall 1 5-5 7, Shipley 3 0-1 6, Becker 0 0-0 0, Durbin 1 0-0 2, Neiderer 0 0-0 0. Totals: 28 9-12 73. Three-point field goals: Sponseller 6; Comly 2.

Oley Valley 17  11  17  21  6 -- 72 Delone Catholic   9  18  15  24  7 -- 73

Other Game

Carlisle Christian (47)

Contreras 6 6-8 19; Sheetz 4 4-8 12; Brunner 1 4-6 6; Clark 3 0-2 6; McGarrell 1 0-0 2; Mahanes 1 0-0 2. Totals: 16 14-24 47. Three-point field goals: Contreras.

Red Lion Christian (37)

Dettinger 5 2-4 12; A. Hollingshead 4 1-4 11; Baker 3 0-0 6; Frey 2 0-0 4; Garner 1 0-0 2; Kuczynski 1 0-0 2. Totals: 16 3-8 37. Three-point field goals: A. Hollingshead (2).

Carlisle Christian   8  9  14  16 -- 47 Red Lion Christian 13  8    7    9 -- 37

HIGH SCHOOL ICE HOCKEY

Central Pennsylvania

Interscholastic Hockey League

Monday's Playoff Results

Tier I

Semifinal

Dallastown 3, Elizabethtown 2

Note: Dallastown now advances to the Bears Cup Championship Game and will face Hershey at 9 p.m. Friday at Hersheypark Arena.

Tier II

Semifinal

Manheim Township 6, Red Land 4