BOYS' BASKETBALL

Chestnut Ridge 85, Forbes Road 81, 4OT

Church Farm School 45, Holy Ghost Prep 42, OT

Erie Cathedral Prep 70, Erie Strong Vincent 58

Franklin 65, Oil City 53

Johnsonburg 59, Elk County Catholic 41

Juniata Valley 66, Northern Bedford 65

Rocky Grove 66, Youngsville 56

Catholic League Tournament

Quarterfinal

Archbishop Carroll 64, Archbishop Wood 44

LaSalle 38, St.


Advertisement

 Joseph's Prep 33

Neumann-Goretti 98, Philadelphia West Catholic 57

Philadelphia Roman Catholic 84, Philadelphia Bishop McDevitt 56

CCAC Tournament

Championship

Mount Calvary 48, Lancaster Christian 46

Colonial League Tournament

Championship

Notre Dame-Green Pond 60, Catasauqua 58

District I Tournament

Class AAAA

Central Bucks West 58, Penncrest 50

Chester 76, West Chester Henderson 45

Conestoga 47, Norristown 34

Lower Merion 77, Central Bucks East 43

Oxford 57, Central Bucks South 55

Penn Wood 74, Bishop Shanahan 48

Plymouth-Whitemarsh 66, Downingtown East 48

Souderton 44, Pennridge 33

Spring-Ford 72, Kennett 66

Lancaster-Lebanon League Tournament

Championship

Cedar Crest 55, Lebanon 45

Lehigh Valley Conference Tournament

Championship

Allentown Central Catholic 66, Parkland 62

Mid Penn Tournament

Championship

Harrisburg Bishop McDevitt 98, Harrisburg 87

Pennsylvania Independent Schools Tournament

First Round

Academy of the New Church 64, Penn Charter 59

Philadelphia Public League Tournament

Class A

Final

Philadelphia MC&S 64, New Media Charter 49

Class AA

Final

Constitution 79, Del-Valley Charter 75

Class AAA

Final

Philadelphia Electrical 53, Imhotep Charter 48

Class AAAA

Final

Martin Luther King 50, Philadelphia Central 48

WPIAL Tournament

Class AA

Apollo-Ridge 52, California 38

Brownsville 42, Brentwood 40

Chartiers-Houston 66, Charleroi 60

Frazier 46, South Allegheny 43

Jeannette 61, Sto-Rox 34

Laurel 46, West Shamokin 45

Shady Side Academy 74, Northgate 56

Washington 68, Burrell 52

Class AAAA

Bethel Park 49, Fox Chapel 45

Franklin Regional 70, Seneca Valley 59

Hampton 61, Peters Township 26

New Castle 85, Latrobe 66

YAIAA Tournament

Championship

Central York 59, York 41

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Williamsburg vs. Tussey Mountain, ccd.

Kiski School vs. Malvern Prep, ppd. to Feb 17.

Carbondale vs. Dunmore, ppd. to Feb 16.

Riverside vs. Scranton Holy Cross, ppd. to Feb 16.

North Pocono vs. Honesdale, ppd. to Feb 16.

Old Forge vs. Lakeland, ppd. to Feb 16.

Elk Lake vs. Mid Valley, ppd. to Feb 16.

Lackawanna Trail vs. Montrose, ppd. to Feb 16.

Forest City vs. Mountain View, ppd. to Feb 17.

Wallenpaupack vs. Scranton, ppd. to Feb 16.

Valley View vs. Scranton Prep, ppd. to Feb 16.

Abington Heights vs. West Scranton, ppd. to Feb 16.

Hollidaysburg vs. Bald Eagle Area, ppd. to Feb 17.

Wyoming Valley West vs. Dallas, ppd. to Feb 16.

Wilkes-Barre GAR vs. Wilkes-Barre Meyers, ppd. to Feb 16.

Lake-Lehman vs. Nanticoke Area, ppd. to Feb 16.

Hanover Area vs. Northwest Area, ppd. to Feb 16.

Danville vs. Midd-West, ccd.

Selinsgrove vs. Shamokin, ccd.

Crestwood vs. Hazleton Area, ppd. to Feb 16.

Pennsylvania Independent Schools Tournament

First Round

Malvern Prep vs. Kiski School, ppd. to Feb 17.

GIRLS' BASKETBALL

Archbishop Ryan 78, Conwell-Egan 34

Bellwood-Antis 54, Southern Fulton 37

Benjamin Franklin 61, Philadelphia Academy Charter 50

Berlin-Brothersvalley 69, Windber 37

Chestnut Ridge 50, HOPE for Hyndman 28

Cochranton 54, Youngsville 30

Episcopal Academy 57, Solebury 20

Imhotep Charter 77, Audenried 23

Mastery Charter North 81, Engineering And Science 52

McConnellsburg 58, Northern Bedford 48

Mercyhurst Prep 67, Erie McDowell 33

Middletown 50, Harrisburg Bishop McDevitt 48

Notre Dame-Green Pond 57, Moravian Academy 24

Penn Wood 60, Downingtown West 50

Phil-Montgomery Christian 33, Lower Moreland 25

Philadelphia Northeast 55, Franklin Towne Charter 47

Portage Area 64, Shade 41

Sharpsville 35, Maplewood 10

Shipley 57, Baldwin 37

Slippery Rock 61, Meadville 27

Villa Maria 56, Erie Central 32

Warren 60, Oil City 39

Catholic League Tournament

Quarterfinal

Bonner-Prendergast 48, Archbishop Carroll 33

Cardinal O'Hara 44, St. Hubert's 42

CCAC Tournament

Championship

Harrisburg Christian 53, Lancaster Christian 22

Colonial League Tournament

Championship

Northwestern Lehigh 48, Southern Lehigh 38

District I Tournament

Kennedy Catholic 83, Jamestown 21

Class AAAA

Bishop Shanahan 40, Haverford 27

Central Bucks East 49, Harriton 36

Central Bucks South 46, Plymouth-Whitemarsh 30

Central Bucks West 76, Norristown 48

Methacton 54, Cheltenham 46

Mount St. Joseph 64, Great Valley 30

Neshaminy 52, Strath Haven 37

North Penn 83, Council Rock South 51

Spring-Ford 77, Chester 19

Upper Dublin 31, Upper Merion 23

District III Tournament

Class AAAA

Play-in

Exeter 43, Muhlenberg 40

Lehigh Valley Conference Tournament

Championship

Bethlehem Catholic 65, Allentown Central Catholic 33

Mid-Penn Tournament

Championship

Cumberland Valley 55, Mechanicsburg 29

Pennsylvania Independent Schools Tournament

First Round

Penn Charter 50, Westtown 38

WPIAL Tournament

Class A

California 38, Cornell 25

Carmichaels 41, Monessen 37

Pittsburgh North Catholic 51, Winchester Thurston 27

Quigley Catholic 58, West Greene 17

St. Joseph 61, Jefferson-Morgan 14

Class AAA

Kittanning 54, Greensburg Salem 38

Moon 61, Uniontown 24

Ringgold 49, South Fayette 42

Thomas Jefferson 50, Ambridge 36

West Mifflin 76, Freeport 48

YAIAA Tournament

Championship

Dover 65, York Catholic 56

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Notre Dame-East Stroudsburg vs. Carbondale, ccd.

East Juniata vs. Bellefonte, ccd.

Jersey Shore vs. South Williamsport, ccd.

Delone vs. Greencastle Antrim, ccd.

District I Tournament

Class AAAA

Souderton vs. Boyertown, ppd. to Feb 17.

Abington vs. Downingtown East, ppd. to Feb 17.

District II Tournament

Class AAA

Play-in

Tunkhannock vs. Valley View, ppd. to Feb 16.

Wilkes-Barre Coughlin vs. Wyoming Area, ppd. to Feb 17.