Shelley Pokrivka didn't even think the sticky buns she made for the Pennsylvania Farm Show this year were going to be prize worthy.

But her Heavenly Sticky Buns took a blue ribbon on Friday, and her daughter, Elizabeth Pokrivka, 27, won second place in the same contest.

"I was glazing them in the rain in the back of my car," said Pokrivka. "I didn't expect to win."

The 49-year-old Seven Valleys resident said she didn't even taste the sticky buns she entered.

But that's nothing unusual for Pokrivka, who is diabetic and bakes purely for the competition factor.

"This might be the fifth time I've ever made sticky buns," she said.

Past wins: She won blue ribbons at the Farm Show in the past for her angel food cake and chocolate cake.

This was her daughter's first year winning ribbons at the Farm Show, with second-place sticky buns and a fifth place for fudge.

"(My daughter) is probably a little more lighthearted about it than me," she said. "I can be fiercely competitive."

They enjoy baking together even though Pokrivka said her small kitchen makes for tight baking quarters.

Pokrivka beat 34 entries with the Heavenly Sticky Buns she entered, and she says the secret is having a good basic dough recipe.

Using fresh and natural ingredients - always butter, never margarine - is another key to baking success, said Pokrivka.

The competition: Sticky buns are judged on appearance, texture, consistency, taste and ingredients. The recipes must be original, and the sticky bans must be prepared in a disposable 8x8 pan.

Some of the diverse entries included maple bacon and banana sticky buns.

The contest judges were Deb Ellis of Penn State University, home economist Deb Felak, professional baker Ken Walker, and WGAL-TV 8 news reporter Matt Barcaro.

First prize was $500, second prize was $100 and third prize was $50.

------------------------

Other Farm Show Winners

These York County residents won prizes at the Pennsylvania Farm Show:

Dairy show winners were Kathryn Baumgardner of Dillsburg, with Sunrise-Ridge Farah for Ayrshire, Youth Reserve Grand Champion; Amanda Thompson of Wellsville, with Coredale Simba Dannie for Jersey, Reserve Grand Champion; and Roy Thompson and Jeremy McDonald of Wellsville, won Red and White, Grand Champion for Spungold-MVA-Salsa-Red-ET.

In the Junior Dairy Showmanship Contest, Katie Shultz, Dillsburg, won first place in class one, and Jacalyn Bortner, Spring Grove, won fourth place in class three.

Laurie Naugle, Burgundy Rose Farm, took first place in both Adult English Riding (W/T/C) and Adult Western Riding (W/J/L) in the Draft Horse Pleasure Show.

Nicole McCord of Delta was a Master Showmanship award winner in the Junior Meat Breeding Goat Show.

Children's pedal tractor pull winners for 46- to 55-pound class were Alex Ruppert, first place, and Grace Mansberg, second place. Levi Hammers, Mount Wolf, won second place for the 56- to 65-pound class.

- Reach Chelsea Shank at 505-5432 or cshank@yorkdispatch.com