The following is a list of borough candidates who have filed for the 2011 election.

The number is parenthesis is the number of positions available.

If no number is listed, one position is available.

The candidates

This is a list of candidates for municipal, school board and countywide elections. The number in parenthesis indicates the number of positions available. If not number is listed, one position is available.

Boroughs

Cross Roads

Council (3)

Emory Chaney (R)

Gary Seitz (R)

Jason Paradis (R)

Auditor

Jennifer Crone (R)

Dallastown

Council (3)

Quay Markel (D)

David E. Simpson (D)

Ron E. Smith (R)

Karen Hoyt-Stewart (R)

Joseph Szmajda (R)

Mayor

Terry L. Meyers (R)

Delta

No candidates

Dillsburg

Council (3)

David Baldwin (R)

Jeffrey L. Griffin (R)

Fred B.


Advertisement

Smith II (R)

Yvonne Laukemann (R)

Tax Collector

Debbi L. Beitzel (R)

Dover

Council (3)

Todd E. Seidel (R)

Robert L. Dentler (D)

Auditor

No candidates

East Prospect

Council (3)

Mickey Regel (R)

Ed Peashey (R)

Fawn Grove

Council (3)

Michael E. Miller (D)

Phyllis J. Warner (D)

Larry O. Heaps Sr. (R)

Tax Collector

No candidates

Auditor

Barbara A. Zimmerman (D)

Martha Blake (R)

Felton

Council (4)

Warren Adams (R)

Francis Flaharty (R)

Kristen Warner (R)

Terry Dodge (R)

Amy L. Seymour (R)

Susan Golden (R)

Auditor

Lori J. Allen (R)

Franklintown

Council (4)

Douglas L. Isenberg (R)

Rodney E. Stein (R)

Tony Vasco (R)

Richard Blouch (R)

Glen Rock

Council

Richard L. Shiles (R)

Goldsboro

Council (3)

Robert H. Guise (D)

Cory F. Ensor (R)

Robert D. Charles (R)

Auditor

No candidates

Tax Collector

No candidates

Hallam

Council (4)

Michael L. Dupler (R)

Edwin A. Shupp (D)

Auditor

No candidates

Hanover

Council

Ward 1

Kimberly Griffin (R)

Ward 2

John H. Gerken (R)

Ward 3

Henry McLin (D)

Ward 4

Raymond Morris (D)

Ward 5

Sylvia A. Yingling (R)

Jacobus

Council (3)

Lance Beard (R)

Sandra Sheffer (D)

Auditor

No candidates

Jefferson

Council

No candidates

Lewisberry

Council (3)

Robert Smith (D)

Robert E. Griffith (D)

Tax Collector

No candidates

Loganville

Council (3)

Corey L. Gable (R)

Jeffrey W. Bortner (R)

Wayne Bollinger (R)

Manchester

Council (3)

Larry E. Weirich (D)

Tim A. Heilman (R)

Ivan Gromling (D)

Mayor

Martin W. Keister (D)

Tax Collector

No candidates

Mount Wolf

Council (3)

Lester J. Jordan (R)

Auditor

No candidates

New Freedom

Council (3)

Jeffrey A. Blum (R)

Eric Paules (R)

New Salem

Council (3)

John R. Wainwright (R)

Auditor

No candidates

North York

Council (3)

Brian Weire (R)

Howard D. Hess (D)

Park Cunningham (D)

Railroad

Council (2)

Dennis L. Klinedinst (D)

Tax Collector

No candidates

Red Lion

Council (3)

Walter H. Hughes (R)

Christina Frutiger (R)

Dennis L. Klinedinst (D)

Seven Valleys

Council (4)

John A. McDonald (R)

Shrewsbury

Council (4)

Michael W. Ridgely (R)

Carl W. Munch (R)

Michael G. Sharkey (R)

Eric Stoley (R)

Jason J. Traband (R)

Spring Grove

Council (3)

Kyle Heidlebaugh (R)

Stewartstown

Council (4)

Mildred M. Pomraning (D)

Marsha K. England (D)

Frank H. Paules (D)

Polly Kreiss (R)

Michael Ellinger (D)

Jerry Writer (R)

Roy Burkins (D)

Theresa M. Geroux (R)

Wellsville

Council (3)

Larry E. Shindel Jr. (R)

Soundra K. Heefner (R)

Craig S. Harlacker (R)

Auditor

No candidates

West York

Council (3)

Steven A. Herman (R)

Annette M. Christine (R)

Nancy E. Laird (R)

Joseph A. Mummert (D)

Shane Louthian (R)

Windsor

Council (3)

Donald R. Gipe II (R)

Ronald E. Deckman (R)

Auditor

No candidates

Winterstown

Council (3)

Dale E. Flinchbaugh (D)

Herbert Grove (R)

Ralph M. Saylor (R)

Lowell Hildebrand (R)

Wrightsville

Council

Ward 1

Janelle M. Hobbs (R)

Ward 2

Edward Sipes (R)

Ward 3

Kathleen J. Abel (R)

Yoe

Council (3)

Samuel C. Snyder (R)

Thomas D. Allar (R)

George H. Howett (R)

Jamie C. Tyson (R)

York Haven

Council (3)

Ruth A. Conley (D)

Brian M. Rohrbaugh (R)

Edmund M. Miller (D)

Tax Collector

No candidates

Yorkana

Council

No candidates