The following students at Dover Area High School have been named to the honor rolls for the 3rd marking period of the 2013-14 year.

DISTINGUISHED

SENIORS:

Matthew Barshinger, Scott Becker, Haley Benner, Brynn Black, Diana Cervantes, Brianna Crone, Summer Dacheux, Katelynne Elicker, Courtney Evans, Brianna Fingerhoot, Kylie Foust, Holly Fox, Marcie Gerrick, Marissa Gittrich, Micaela Heffley, John Heilman, Bayleigh Hoffman, Terra Karl, Daniel Kelly, Whitney Kennedy, Haley Klinedinst, Ryan Kotzman, Brian Lehman, Megan Lokhaiser, Ashley Lucabaugh, Samantha Mann, Brooke May, Christien McGinnis, Jacquelyn Meacher, Lauryn Messner, Cameron Miller, Mackenzie Mills, Kody Niel, Savannah Peck, Whitney Pequignot, Megan Repman, Rachel Spaulding, Levi Stine, Morgan Wagner, Brendan Warren, Amanda Williams, Zoey Workman, Rachel, Yinger, Sarah Yinger.

JUNIORS:

Garrett Anderson, Samantha Bray, Morgan Brown, Elizabeth Cook, Ryan Cook, Lauren Elicker, Kari Faychak, Elizabeth Fisher, Brittany Godfrey, Alexander Hamme, Jonathan Hayes, Stephanie Hull, Shelby Kent, Elizabeth Knaub, Rachel Lehman, Abigail Leto, Kayla Miller, Gerrick Ruffner, Matthew Speir, Faith Suddeth, Alysha Sweitzer, Hannah Taylor, Katelyn Wilt, Tabitha Yettman, Emily Yinger.

SOPHOMORES:

Kirsten Arcarese, Joshua Bradley, Derek Breneman, Hannah Byorick, Natalie Cutright, Stephen Dennis, Brooke Firestone, Kirstin Funk, Matthew Holmes, Kyle Horn, Denis Johnson, Kate Kann, Sarah Kistner, Kelsey Kitzmiller, Robert Kromer, Zackary Lang, Alyssa Lawton, Hunter Link, Cierra Malehorn, Jordyn May, Robert Maze, Maddison Miller, Payton Miller, Megan Nace, Rachel Napierskie, Isabella Portelles, Andrew Rhodes, Mayson Schmidt, April Shaffer, Madison Strain, Zachary Strasbaugh, Aaron Thomas, Garrett Wallick, Sierra Withrow, Marilyn Wolbert.

FRESHMEN:

Kira Bartlett, Anna Becker, Lindsay Brenneman, Christina Chen, Joanne Ezibe, Shelby Fobes, Tobias Goebeler, Catherine Hale, Nathaniel Hamme, Allan Harlacher, Michael Kozuch, Emma Long, Joshua Matson, Hannah Maute, Courtney Miller, Mackenzie Patterson, Cassandra Root, John Sengia, Kilie Smith, Kale Stermer, Hannah Williams, Kayla Williams.

HONOR

SENIORS:

Kody Altland, Krystal Anderson, Ryan Arnold, Mia Becker, Shea Beierschmitt, Shienna Butler, Korinn Copenheaver, Drew Coyle, Brianna Crossan, Kimberly Davila, Andrea Dawson. Katrina Eicholtz, Holly Ensor, Dustin Fetrow, Megan Fink, Brittany Geiselman, Nathan Goss, Alayah Hall, Brianna Holmes, Grant Hoover, Renee Hoyme, Ashentay Kearse, Christopher Kornbau, Adam Krebs, Marissa Lira, Quaadir Otto-Smallwood, Alyssa Owen, Alexis Peters, Miranda Peyton, Rose Pool, Gabriella Portelles, Noah Rogers, Justis Rupp, Natalie Seitz, Johnathan Shaffer, Grace Shaub, Ashlyn Shoemaker, Bryce Smith, Nicole Smith, Rupert Strawbridge, Max Strickler, Sebastian Teeple, Amanda Tubbs, Chevy Walters, Krista Warner, Regina Whitfield, Kaycee Yommer.

JUNIORS:

Alexandria Aspey, Robert Barton, Shyanne Baublitz, Jarret Clark, Morgan Crone, Charles Dashnaw, Hannah Eckenrode, Jacob Fetrow, Jacob Gelsinger, Allison Harlacher, Madison Herman, Emily Himes, Megan Irwin, Rachael Keagy, Jordyn Konkle, Cierra Leathery, Brittani Lesher, Frankie Looks, Wyatt Love, William McCall, Marissa McMahon, Rowan Minney, Trinity Morris, Levi Murphy, Joshua Nace, Abigail Patterson, Alexis Potts, Neil Querry, Kevin Rigby, Aurian Ryan, Abigail Schumacher, William Shearer, Alexis Shock, Rebecca Shriver, Noah Slater, Hannah Smith, Nathaniel Stauffer, Steven Stoy, Jennifer Strickhouser, Marissa Strine, Abigail Teaford, Chance Walls, Jasmine Warne, Karah Widener.

SOPHOMORES:

James Alpaugh, Jordan Baum, Peter Behr, Brady Bennett, Zachary Brenneman, Isis Cameron, Matthew Campisi, Marissa Coley, Lindsay Copenheaver, Briana Crudup, Alexander Eckersley, Alaina Eicholtz, Chelsey Gladis, Kylie Glatfelter, Meghan Goodman, Margaret Hale, Paige Hartman, Kayla Heiner, Josiah Helsel, Austin Jewitt, Katherine Jones, Melissa Kahler, Jordan Klinefelter, Hannah Koval, Sierra Laughead, Mary Legore, Luke Lightner, Gabriel Lloyd, Nina Lopez, Savannah Martin, Ivy Miller, Drew Myers, Erika Myers, Samantha Myers, Kayli Nye, Aliyah Perez, Emily Reynolds, Jobe Sayres, Tanner Scheib, Christopher Seabrooks, Kyle Sharp, Hunter Snyder, Emily Spaulding, John Sterner, Emily Stover, Kirstyn Swancer, Samantha Thomas, Tucker Thomas, Kayla Weaver, Josie Wilson, Joshua Wolgamuth, Joseph Zutell.

FRESHMEN:

Cameron Aspey, Hailey Bitner, Dakota Bowers, Jacob Bowers, Caroline Bradbury, Tyler Carpenter, Lauren Deitz, Joseph Dolan, Chyna Fahs, Justin Firestone, Benjamin Gibson, Austin Golden, Kaylyn Gordon, Colton Hayes, Kathryn Heilman, Tyler Hess, Matthew Hillyer, Tanner Hughes, Hunter Kushner, Warren Landis, Madalynn Lightner, Abigail Lower, Jordan McGinnis, Truman Metz, Austin Miller, Mackenzie Miller, Alison Murray, Caitlin Myers, Kacie Peters, Eden Petrilla, Sierra Piatt, Sabrina Pinder, Ailson Potts, Kathryn Seigle, Noah Shearer, Amanda Snook, Dylan Spahr, Ethan Staub, Maya Sutton, Alexander Sweitzer, Sarah Sweitzer, Kurstyn Wallace, Alexis Withrow.