The following students at Northern High School have been named to honor rolls for the third quarter of the 2012-2013 school year.

DISTINGUISHED

Seniors:

Jylaina Albert, Kendra Alleman, Darby Anderson, Samantha Anderson, Lyndsay Aumiller, Jason Barbaretta, Brandy Barnes, Kelsey Beidel, Courtney Benson, Benjamin Blemler, Janette Brassel, Evan Brubaker, Chelsey Clark, Jamie Crain, Matthew Creavey, Nathan Deardorff, Victoria Decker, Gregory Dederer, Tanner Dixon, Rachel Elliott, Elizabeth Ensminger, Andrew Foose, Stephanie Fritz, Michaela Ginder, Emma Gingrich, Devan Gowdy, Katelyn Hess, Hayly Hoch, Zachary Illgenfritz, Wasim Iqbal, Kaitlyn Kern, Raad Khan, Olivia Kimmel, Katherine Knight, Samantha Latchaw, Stachia Lippy, Jordan Lockhart, Nicholas Lodovici, Alexa Lowery, Kirstyn Miller, Joshua Myers, Melitta Parzyszek, Jessica Raboci, Kevin Reeder, Lisa Roth, Janaya Sachs, Mikayla Sandner, Frederick Schumacher, Kenneth Searfoss, Taylor Sheibley, Alexis Shovel, Joshua Smeltzer, Alfred Soriano, Allison Spoonhour, Kelsey Sterner, Collin Thomas, Caleb Thompson, Randall Violette, Annemarie Webb, Michelle Yeager, Trevor Zack, John Zook, Matthew Zook.

Juniors:

Katerina Alexopoulos, Jack Armstrong, Samantha Barnes, Madison Bleiler, Von James Bock, Jordan Bodisch, Ryan Boucher, Kyra Braun, Taryn Casey, Caitlyn Comrey, Mason Cornman, Patrick Daggs, Alicia David, Joseph DeLuca, Jonathan DiPrima, Kyle Doll, Austin Egolf, Jason Emig, James Forbes, Justin Gasswint, Jennifer Halterman, Sarah Hannigan, Rachel Hawkins, Brandon Heller, Chase Hughes, Justin Jaquette, Sharon Kauffman, Rebecca Kimmel, Trevor Kline, Alexia Kuchen, Myesha Long, Luke Lynes, Hannah Mabus, Zachary Martick, Elise McAneny, Christina McCown, Katelyn McGlynn, Angela Mikos, Kevin Millar, Erin Monko, Tyler Monko, Logan Morris, Rebekah Mull, Alexis Munshower, Matthew Nielsen, Emily Noll, Jacob O'Neal, Brett Paré, Nilkanth Patel, Samantha Poe, Skylar Portko, Matthew Printz, Emily Raboci, Haley Robyak, Delaney Roman, Hannah Rupp, Morgan Sanderson, Elijah Schaefer, Ryan Schreiber, Claire Shook, Abigail Smith, Allison Speese, Roy Stetler, Amber Stoner, Ashley Stough, Jason Swartz, Caroline VanPelt, Renee Weigel, Jared Whitesel, Megan Wilson, Felicia Yocum, Matthew Yohn, Sara Yunez, Sima Zia.

Sophomores:

Benjamin C. Anderson, Benjamin D. Anderson, Kaitlyn Andrews, Liana Basehore, Ethan Bell, Emily Bichard, Alycia Bishop, Edward Busch, Rebecca Campbell, Bryce Carroll, AnnMarie Castiglia, Brody Clark, Nathanael Curry, Jessica Ensminger, Benjamin Fleming, Shannon Ford, Samuel Geiser, Bridget Hack, Devon Hake, Bailey Hentz, Bryson Herb, Elizabeth Horn, Ericka Kauffman, Molly Kellam, Elijah Lazar, Rachel Lippy, Garrett Mixon, Sierra Patterson, Cory Poe, Noah Richwine, Austin Sachs, Kennedy Shank, McKenzie Shank, Mariah Shope, Jarrett Snare, Stephanie Strock, Alexis Swanger, Paige Tamecki, Georgia Weaver, Matthew Whitesel, Kierra Zack, Megan Zagoric, Zachary Zinn.

Freshmen:

Alysha Argot, Annalise Armstrong, Andrew Aumen, Jacob Bender, Sarah Berry, Dustin Bishop, Matthew Brekosky, Carly Burns, Brian Daggs, Chelsea Danner, Joshua DeWitt, Nicole Dill, Rebecca Emig, Emily Fanton, Scott Forbes, Maggie Frey, Savannah Furlow, Candace Gerber, Maranda Gibb, Libby Gingrich, Jennifer Gonzalez, Claudia Haak, Jessica Hatch, Julia Heasley, Autumn Hodgson, Sierra Hunter, Zoe Kamin, Gibran Khalil, Amy Kimmel, Garrett Knoebel, Rebecca Luft, Maynard Brennan, Kenneth McKeever, Mathew Miller, Bruce Naylor, Kelsey Reyes, Andy Robyak, Leanna Russell, Nicholas Sacoman, Dakota Santo, Robert Shelly, Ashley Smentkowski, Olivia Spahr, Carly Speese, Dylan Steele, Andrew Teletnick, David Tristan, Kyra VanKirk, Aria Walker, Cale Walker, Caleb Weaver, Derekk Wolf.

HONOR ROLL

Seniors:

Morgan Amsrud, Betty Baker, Kimberlee Bartol, Sylor Behney, Tyler Betz, Cody Bream, Peri Brown, Brett Burnell, Alexandre Campbell, Jo Caruso, Rachel Chopka, Gabrielle Cohen, Noah Coken, Meghan Cornish, Sidney Crain, Alexander Crisamore, Matthew Cummiskey, Connor Foschi, Kimberly Fox, Kyle Greenfield, Tiffany Hammer, Jordan Harris, Colton Heisey, Cassandra Helms, Alexis Horn, Hope Jacobs, Casey Jones, Tristan Kalinay, Makiah Lee, Hunter Leitzell, Gordon McCAnn, Aaron McClintock, Eric McFadden, Kera Mecum, Kyle Meyer, Samantha Miller, Kevin Mulholland, Theron Peters, Bradley Reed, Shea Regan, Rebekah Reinaman, Shelby Rocco, Anthony Salomone, Emily Sasso, Travis Saylor, Glenn Schmuck, Jesi Scott, Elizabeth Seebold, Evan Simpson, Jeremy Smith, David Spriggs, Matthew Starcher, Cyle Starner-Moore, Nathaniel Stewart, Garek Strouse, Taylor Stuckey, Andrew Swivel, Treyton Vadjic, Hosanna Velazquez, Abigail Wenger, Rebekah Wheat, Derek Yeagy, Kali Yursha, Logan Zagoric.

Juniors:

Brianna Adam, Derek Allen, Alexa Appleby, Sydney Archuleta, Colton Baxter, Brandon Beh, Matthew Bellan, Bryan Bisch, Cynthia Bittmann, Bailey Bleichner, Amanda Campbell, Cole Dietrich, Alana Eisenhour, Tyler Gerber, Kyle Gochenauer, Kaleb Griffiths, Samuel Haak, Nathan Haines, Benjamin Haley, Hanna Harmon, Elizabeth Hatch, Dillon Heatwole, Hailey Hobson, Amber Hoover, Clayton Horvath, Aimee Hudson, Taylor Johnson, Michael Kerstetter, Kyle Koser, Sarah Kutz, Erin Martz, Wyatt May, Cheyenne McHone, Mackenzie McKendrick, Jared Meck, Rusty Miller, Tucker Mizerak, Cassandra Mull, Cassandra Murphy, Shannon Nease, Taylor Patterson, Jared Rahn, Allyson Redcay, Caitlin Reeder, Jeffrey Reisinger, Brittany Roberts, Michael Ruth, Grant Rutter, John Seifert, Richard Settle, Katelyn Sheaffer, Brooke Sheibley, Kegan Slemp, Gerald Slothower, Maegan Solorzano, Shannon Stutenroth, Jeremy Taylor, Myranda Taylor, Jessica Ulrich, Elizabeth Vinette, Angela Wagner, Mary Walsh, Stephanie Wenger, Angela Weyant, Alana Yanez.

Sophomores:

Keighly Adams, Paul Albert, Adam Apicella, James Arcati, Noah Baker, Rita Becerra, Olivia Birt, Caroline Brough, Katerina Brown, Stephanie Clark, Ryan Cleverly, Emma Coble, Hannah Eyster, Ashley Fogelsander, Meghan Gallagher, McKenna Gearhart, Jeremiah Gilbert, Bryce Griffie, Blaize Heikes, Jacqueline Hoffman, Kaitlin Hoffman, Matthew Howe, Jared Hubbart, Douglas Hyde, Madison Ice, Cora Kelly, Jessica Kuykendall, Grant Laird, Minakota Lashinsky, Hayley Leitzell, Logan Mabus, John Markey, Alexander Mayer, Jack McKenzie, Christopher Migatulski, Justin Myers, Arti Patel, Hannah Quarterson, Arlana Racer, Brittany Reale, Ryan Reichert, Benjamin Samsel, Alissa Shafer, Zachary Shanahan, Haron Sharifi, Ashley Shirk, Nicholas Sorah, Bryanna Stauffer, Keith Steele, Brittany Toner, Darren Toomey, Owen Trump, Alexus Waddell, Brandon Wagner, Jeannine Webb, Shayne Webb, Peter Wheat, Gage Zimmerman.

Freshmen:

Evan Amsrud, Olivia Baker, Ethan Balsavage, Alyssa Becerra, John Bentzel, Karley Berry, Jonah Brandt, MacKenzie Bream, Noah Brenizer, Taylor Brown, Makenna Byers, Jolie Calvo, Sabrina Campbell, Noah Casey, Jamie Cashman, Kirsten Clinton, Gabrielle Crouse, Ashley Deardorff, Sean Donaldson, Darrin Edwards, Kayla Eynon, Toni Feite, Morgan Gash, Taundi Ginder, Skylar Goff, Jacob Graybill, Kyle Gusler, Kaitlyn Gwozdecki, Kendra Hebenstreit, Rachel Hennessy, Katherine Hixenbaugh, Alexander Horvath, Christopher Hudson, Codi Hutnick, Eric Jacobs, Makenzie Jordan, Emma Kauffman, Jared Kearns, Christopher King, Logan Klein, Austin Kraus, Zachary LeBarron, Madison Lerew, Gabriella Lodovici, Michaela Lowery, Madeleine, Lucas, Ashley Marconi, Erin McKay, Allison Mizerak, Gabrielle Mowchan, RaeAnne Mummert, Nathan Munkittrick, Derek Myers, Hope Ondrejicka, Hunter Osterhoudt, BreeAnna Powell, Gunnar Renninger, Adam Schmick, Amber Smith, Triston Sorah, Elaina Sprigg, Cory Sterner, Cory Sterner, Andrew Stewart, Blake Stuckey, Alyssa Swartz, Dylan Thornton, Cody Topolski, Stephanie Trgovic, Amber Vandevender, Jacob Weller, Abigail Wiles.