Shackleford
Shackleford

Email items for this column to community@yorkdispatch.com.

MILITARY

U.S. Air Force: Reserve Airman 1st Class Tonya M. Shackleford, of York, graduated from basic military training, Joint Base San Antonio-Lackland, San Antonio, Texas.

U.S. Air National Guard: Airman 1st Class Shane A. Gengler graduated from basic military training, Joint Base San Antonio-Lackland, San Antonio, Texas.

U.S. Air Force: Airman Jordan R. Brockett, of Wellsville, graduated from basic military training, Joint Base San Antonio-Lackland, San Antonio, Texas.

Gengler
Gengler

U.S. Air Force: Airman Rigoberto Navarro Jr., of Airville, graduated from basic military training, Joint Base San Antonio-Lackland, San Antonio, Texas.

U.S. Navy: Seaman Recruit Kyle M. Kilmore completed basic training, Recruit Training Command, Great Lakes, Ill.

U.S. Navy: Seaman Joshua Zepp, of Wrightsville, completed basic training, Recruit Training Command, Great Lakes, Ill.

U.S. Navy: Seaman Recruit Russell D. Heilman, of Delta, completed basic training, Recruit Training Command, Great Lakes, Ill.

U.S. Army: Pvt. Sicily W. Chance, of York, graduated from One Station Unit Training, Fort Leonard Wood, Waynesville, Mo.

BACHELOR'S DEGREES

University of Pittsburgh at Bradford: Melissa Callahan, of York Haven.

Alvernia University: Benjamin Peter Diller, of Etters.

RECOGNITION

Brockett
Brockett

Shepherd University Foundation: Katelyn Amspacher, of Red Lion, received a Charles Woodward Scholarship.

Bob Jones University: Andrew Redding, of York, was named to the cast of the school's production of "Cyrano de Bergerac" in November.

Stevenson University: Molly Malloy, of York, was inducted Kappa Delta Pi international honor society in education.

Poetry publication: A poem by Linda Amos, of York, "I wished and then ...," was published in the September issue of Amulet.

Navarro
Navarro

Pennsylvania State 4-H Horse Show: York County winners of the show, held Oct. 25-27 in Harrisburg, are Outstanding Member Award Finalist: Caroline Van Pelt; Team Horse Power medallions: Cheyenne Myers and Caroline Van Pelt; 2- and 3-year-old Gelding Class, Hunter Type Horse division: Corrine Thomas; Fillies of This Year Class, Stock Type Horse division: Kaylee Frey; and 3 year old Geldings Class, Welsh Pony/Half Welsh division: Kaylyn Cole.

The University of Scranton: Caitlin Zuilkoski, of Etters, was named president of the Men and Women for Octaves Club.

Lutheran Social Services: Carol Zeigler, of East Berlin, and Linda Amaechi, of York, have completed training to become senior companion volunteers.

Wilkes University: Carley Smith, of Dallastown, has been inducted into Beta Beta Beta national biological honor society.

Mount St. Mary's University: Erika Nevins, of Hanover, received a Lean Six Sigma Green Belt Certification, an exclusive business certificate.

Indiana University of Pennsylvania: Local students who were recognized for their work as IUP ambassadors are Lauren Karns, David Phelan and Christopher Wagner.

Wilkes University: Local freshmen who completed Be The Change oral history projects are John Stoner, of Etters; Nathaniel Bowman, of Spring Grove; Bryan Sloat, of Wrightsville; and Brittany Gurreri and Madison Myers, both of York.

Hofstra University: Heidi Walter, of Hanover, was a featured dancer in the fall dance concert.

Girl Scouts Troop 20531, New Freedom: Brittany Maas earned a Gold Award for her work in creating a playground area at St. John's Catholic School.

DONATIONS

Home Association Hanover Amvets Post 22: Made a donation to Golden Visions Senior Center on Nov. 25.